“Άλωσε” την Ισπανία με… ανατροπή

Βαλένθια και Ζαλγκίρις αναμέτρηθηκαν στο “Ντε Λα Φοντέτα” στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους Λιθουανούς να επικρατούν στο τέλος με 80-76 και το φινάλε της “διαβολοβδομάδας” να τους βρίσκει στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, η Ζαλγκίρις επικράτησε με της Βαλένθια και “εδραιώθηκε” στην οκτάδα. Οι “νυχτερίδες” σε κάποια διαστήματα του αγώνα έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι, παίρνοντας το ροζ φύλλο στο τέλος.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά ισορροπημένες. Οι “νυχτερίδες” όσο περνούσαν τα λεπτά έβρισκαν ρυθμό και βρέθηκαν να προηγούνται με 25-17 “ξεφεύγοντας” στο σκορ, 3′ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τη Βαλένθια μπροστά να προηγείται με 31-24 και τον Γουέμπ να μετράει 11 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις μπήκε δυναμικά και με ένα γρήγορο 5-0, έριξε τη διαφορά στο καλάθι. Η Βαλένθια ωστόσο απάντησε με ένα 7-0 και πήγε τη διαφορά στους εννέα πόντους. Οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό προηγούμενη με 40-30 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το σκορ της δεύτερης περιόδου έκλεισε με 44-37 και τον Γουέμπ να σταματάει στους 13 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Βαλένθια συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πριν την ανάπαυλα. Οι Ισπανοί κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σταθερά στους 10 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι Λιθουανοί στη συνέχεια, κατάφεραν να βρουν ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και έβγαλαν αντίδραση με τη διαφορά να πέφτει στους δύο πόντους μετά το τέλος της περιόδου και το σκορ στο 61-59 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Σμιτς έφτασε τους 17 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και καμία τους να μην ξεφεύγει. Η Βαλένθια πέτυχε κάποια κρίσιμα καλάθια τα οποία την κράτησαν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, η Ζαλγκίρις έβρισκε απαντήσεις και κρατήθηκε σε διαφορά ενός καλαθιού. Η μεγάλη αντεπίθεση και ανατροπή για τους φιλοξενούμενους έγινε στα τελευταία τρία λεπτά. Με τέσσερα κρίσιμα καλάθια, κατάφεραν να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη μέσα στην Ισπανία με το 80-76 να είναι το τελικό σκορ.