“Άλωσε” τα Λιόσια με εντολή Γκούντγουιν (video)

Με τον Αμερικανό ψηλό να πραγματοποιεί μια φανταστική εμφάνιση, ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ με 76-63 και πήρε τη δεύτερη φετινή του νίκη στη Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έχασε για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα και πλέον έχει ρεκόρ 3-1. Από την άλλη, το σύνολο του Καστρίτη πέτυχε δεύτερη σπουδαία επικράτηση μετά από αυτή επί του Παναθηναϊκού και πλέον έχει ρεκόρ 2-2.

O αγώνας

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο παρκέ, αφού μετά το πρώτο καλάθι του ΜακΓκριφ, απάντησαν με ένα επιμέρους 10-0 σερί, παίρνοντας το προβάδισμα με 10-3 μετά από 2,30′. Οι Θεσσαλονικείς, ένιωθαν πολύ άνετα στα Λιόσια και παίζοντας μεθοδικό μπάσκετ πήραν διψήφια διαφορά, 16-5 στο πρώτο πεντάλεπτο. Η απάντηση της “Ένωσης” ήταν άμεση και με ένα 7-0 σερί (οι 5 πόντοι του Πετρόπουλου) μείωσε στους 4, 16-12. Με τρίποντα του Χόρκλερ και του Φίλλιου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν ξανά την διαφορά 8 πόντων, 22-14. Η περίοδος έκλεισε στο 25-18 για τους Θεσσαλονικείς.

H ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν ανώτερη και στο πρώτο μισό της δεύτερη περιόδου, αφού με τους Χάγκινς, Χόρκλερ, Νότε και Νετζήπογλου ανέκτησε ξανά διψήφια διαφορά, 39-26 στο 15′. H διαφορά, όσο περνούσε η ώρα, αυξανόταν. Με τρίποντα των Φίλλιου και Χόρκλερ, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 17 πόντους, 45-28. Με βολές του Στρέλνιεκς και γκολ-φάουλ του Μίτσελ, η “Βασίλισσα” μείωσε στους 11, 45-34. Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +11 (47-36).

Ο αγώνας απέκτησε… μεγάλη ένταση στο δεύτερο μισό. Η “Ένωση” έκανε την προσπάθεια για την ανατροπή. Παρ’ ότι για αρχικά ο Άρης αντιστάθηκε, η ΑΕΚ έφτασε έως και το -7 (57-50) χάρη σε ένα σερί 10-2. Η ευστοχία του πρώτου ημιχρόνου… χάθηκε στην τρίτη περίοδο από τους παίκτες του Καστρίτη, οι οποίοι είχαν 0/6 προσπάθειες. Ωστόσο, κατάφεραν να βρουν πόντους κοντά στο καλάθι, έχοντας 7/9 δίποντα. Το σκορ μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά διαμορφώθηκε στο 63-52 υπέρ της ομάδας του Καστρίτη.

Η ένταση του αγώνα διατηρήθηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν για τη νίκη. Ο Γκούντγουιν συνέχισε να κυριαρχεί και στις δύο μεριές “διασφαλίζοντας” την επικράτηση της ομάδας του. Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα έως το τελευταίο δευτερόλεπτο, επικρατώντας εν τέλει με 76-63.

O MVP

Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο Τσέβεζ Γκούντγουιν, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα μέτρησε 8/9 δίποντα και 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-47, 52-63, 63-76

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Κάρδαρης – Ταρενίδης

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέζιερ 7 (3/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3 λάθη), ΜακΓκριφ 5 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 6, Μίτσελ 13 (10 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 5, Ξανθόπουλος 2 (2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίαματα, 2 λάθη), Περσίδης, Μάντσεν 8 (4 ριμπάουντ), Παπαδάκης 8, Στρέλνιεκς 9

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 16 (7 μπλοκ), Γκούντγουιν 18 (8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Νότε 9 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 11, Χάγκινς 10 (3 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Σανόγκο 2 (6 ριμπάουντ), Φίλλιος 10 (5 ριμπάουντ), Σιδηροηλίας.