“Άλωσε” τα Λιόσια και… βλέπει τετράδα (video)

Μετά τον Άρη, από το γήπεδο της ΑΕΚ πέρασε και ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 83-71 παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ. “Όπλο” για τον “Δικέφαλο” η ευστοχία από την περιφέρεια (13/30, 41%)

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, επικράτησε της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια με 83-71 και την έφτασε στην βαθμολογία της Basket League (6-4 ρεκόρ).

Με το… μαχαίρι στα δόντια μπήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι, η οποία πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δύο λεπτά προηγήθηκε 8-0 με 6 πόντους του Τιμ Φρέιζερ. Η “Ένωση” πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά, 12-2. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και με 5 πόντους του Φράνκε, και 3 του Χαντς, μείωσαν στους 4, 14-10. O ΠΑΟΚ, είχε… συνέλθει από το αρχικό ξέσπασμα της ΑΕΚ και με αιχμή του δόρατος τον Διαμαντή Σλαφτσάκη που έβαλε 4 διαδοχικούς πόντους, ισοφάρισε σε 16-16 στο 7′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την “Βασίλισσα” να προηγείται με ένα πόντο, 21-20.

Με τρίποντο του Πόλι, ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα, με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, 23-21. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη διατήρησε τα ηνία με καλάθι του Πόλι για το 29-27 στο 15′. Οι Αμερικανοί του ΠΑΟΚ, είχαν ζεσταθεί από την περίμετρο και με τρία διαδοχικά σουτ έξω από τα 6,75 (Ένα ο Πόλι, ένα ο Ράιλι και ένα ο Φράνκε) έδωσαν το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα τους, 38-29, 2.50′ για το ημίχρονο. Η ΑΕΚ, βρήκε λύσεις με τον Φρέιζερ, ο οποίος με διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 39-36, μειώνοντας για την “Ένωση”.

Με τον Φρέιζερ να το έχει πάρει… πάνω του και να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε ξανά, 45-43 στο 23′. Ο ΠΑΟΚ, έμενε κοντά στο σκορ και κατάφερε να προσπεράσει με τρίποντο του Μαργαρίτη, 48-47. Η συνέπεια που είχε η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη από την περίμετρο (9/21 τρίποντα, 42%) της έδωσε προβάδισμα 5 πόντων, 56-51 στο 29′. O “Δικέφαλος του Βορρά” έκλεισε προηγούμενος και το τρίτο δεκάλεπτο, με 56-52.

Με τον Ράιλι να σημειώνει 5 διαδοχικούς πόντους, ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας την μεγαλύτερη διαφορά του στο παιχνίδι, 61-52. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την αδράνεια της ΑΕΚ και στις δύο πλευρές του παρκέ και προηγήθηκαν με 11 πόντους διαφορά, 65-54. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Με 4 πόντους του Φρέιζερ, η μείωσε και πάλι στους 7, 65-58, αλλά η απάντηση ήταν άμεση για τον ΠΑΟΚ, με τρίποντο του Πόλι για το 68-58, 5′ πριν το τέλος του αγώνα. Ένα κάρφωμα του ΜακΓκριφ και ένα 5 σερί πόντοι του Γουίλιαμς έδωσαν… ελπίδα στην ΑΕΚ, που μείωσε στους 6, 73-67, 2,33΄για το τέλος του αγώνα. Ο Ράιλι ήταν αυτός που έδωσε την χαριστική βολή στην ΑΕΚ, για το 78-71, τελειώνοντας το ματς.

MVP

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τζέιλεν Ράιλι. Ο Αμερικανός γκαρντ, πραγματοποίησε ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση. Σταμάτησε τον αγώνα στους 23 πόντους έχοντας 5/7 τρίποντα και 8/8 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 5 λάθη, σημειώνοντας καθοριστικά καλάθια στο τελευταίο δεκάλεπτο.//

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 36-39, 52-56, 71-83

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (4/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης 10 (3/4 δίποντα, 3 ασίστ), ΜακΓκριφ 6 (3 λάθη), Μάντσεν 7 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γουίλιαμς 16 (6/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Παπαδάκης, Μίτσελ 5, Στρέλνιεκς 5 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 13 (2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράιλι 23 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μαργαρίτης 7 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 6, Σαλούστρος 4 (6 ριμπάουντ), Χαντς 17 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πόλι 11 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ