“Άδειασαν” οι Σλοβένοι, για την πέμπτη θέση η Λιθουανία

Οι Λιθουανοί πραγματοποίησαν ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση και πανηγύρισαν μία εύκολη νίκη με το εμφατικό 100-84 επί των Σλοβένων και απέχουν μία νίκη από την κατάκτηση της πέμπτης θέσης στο φετινό MundoBasket.

Με πρωταγωνιστή τους ξανά τον Γιόνας Βαλαντσιούνας, η Λιθουανία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε με “100άρα” άνετα (100-84) επί της Σλοβενίας του Λούκα Ντόντσιτς και πλέον κινείται για την πέμπτη θέση του MundoBasket 2023.

Το ματς ξεκίνησε με… φρενήρη ρυθμό εκατέρωθεν, όμως η Λιθουανία πήρε σύντομα προβάδισμα έξι πόντων (16-10, 5′) με πρωταγωνιστές της τους Μπραζντέικις και Βαλαντσιούνας. Οι Σλοβένοι έβγαλαν άμεσα αντίδραση με τους Ντόντσιτς και Νίκολιτς να σκοράρουν, έφεραν το ματς στους τρεις πόντους (21-18, 7′). Οι Λιθουανοί βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία στη συνέχεια και “έκλεισαν” το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (33-21) με ενέργεια του Σιρβίντις.

Παρά την καλή εκκίνηση των παικτών του κόουτς Σέκουλιτς στη δεύτερη περίοδο, η Λιθουανία συνέχισε να είναι… καυτή στην επιθετική της λειτουργία και κρατούσε διαρκώς τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη με πρωτεργάτες της τους Μοτιεγιούνας και Σιρβίντις (42-30, 15′). Οι Ντίμσα και Γιοκουμπάιτις κράτησαν την ομάδα τους σε πολύ καλά επιθετικά επίπεδα και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο +10 (53-43) για το σύνολο του Μακσβίτις.

Ο Ντόντσιτς και η “παρέα” του πραγματοποίησαν εξαιρετική εκκίνηση στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα μικρό σερί, μετά το εύστοχο τρίποντο του Χρόβατ, έφεραν το ματς στους τέσσερις πόντους (55-51, 23′). Η άμυνα των Λιθουανών προσαρμόστηκε, “διέλυσε” τη δημιουργία του αστέρα των Ντάλας και με ένα αντίστοιχο σερί, “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 11 πόντους (66-55, 26′). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Κουζμίνσκας να σκοράρει και να ανεβάζει τη διαφορά στο +12 (75-63).

H Λιθουανία μπήκε πολύ δυναμικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και “τρέχοντας” ένα… συνεχόμενο σερί, “εκτόξευσε” σύντομα τη διαφορά στο +20 (88-86, 34′). Η ομάδα του Σέκουλιτς δεν κατάφερε να αντιδράσει, άνοιξε το rotation και επί της ουσίας… δέχτηκε την ήττα της. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με το σύνολο του κόουτς Μακσβίτις να επικρατεί με το εμφατικό 100-84.

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 53-43, 75-63, 100-84

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπραζντέικις 15 (3 , Ντίμσα 9 (3), Γιοκουμπάιτις 8 (8 ασίστ) , Καρινιάουσκας (10 ασίστ), Κουζμίνσκας 14 (4/4 τρίποντα) , Μαλντούνας, Μοτιεγιούνας 4, Νορμάντας 8 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Σεντεκέρσκις 4 (5 ριμπάουντ), Σιρβίντις 14 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Βαλαντσιούνας 24 (12 ριμπάουντ)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Τσέμπασεκ , Ντίμετς 2, Ντράγκιτς 12 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Γκλας 3 (1) , Χρόβατ 6, Νίκολιτς 14 (2) , Πρέπελιτς Κ. 2 Πρέπελιτς Μπ. 3 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Σάμαρ , Τόμπι 13 (3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 29 (3/8 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 11/16 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη).//Γ.