Πρόωρο… αντίο στην Ευρώπη ο Άρης

Οι “κίτρινοι” γνώρισαν την ήττα με 83-72 από τη Γουλβς στο Αλεξάνδρειο και αποχαιρέτησαν από νωρίς τη διοργάνωση της FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπορεί να ήταν ανταγωνιστική στο σκορ σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο κατέρρευσε και γνώρισε την ήττα με 83-72 από τη Γουλβς.

Η λιθουανική ομάδα, που έκανε επιμέρους σκορ 22-13, παίρνοντας σημαντική διαφορά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, νίκησε τον Άρη και εξασφάλισε την πρόκριση στον επόμενο γύρο της προκριματικής φάσης του FIBA Europe Cup. Οι “κίτρινοι” είδαν το… όνειρο της Ευρώπης να τελειώνει πριν καν αρχίσει και έτσι στρέφονται στις προσεχείς αγωνιστικές υποχρεώσεις των εγχώριων διοργανώσεων.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-44, 59-61, 72-83.

Άρης (Καστρίτης): Φίλλιος, Χόρκλερ 4 (4 ριμπάουντ), Καββαδάς 11 (12 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Τολιόπουλος 11 (2/9 τρίποντα), Γκούντγουιν 2, Χάγκινς 16 (3/5 τρίποντα), Νότε 18 (4/14 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Σανόγκο 2, Σχίζας 6, Σιδηροηλίας.

Γουλβς (Κουρτινάιτις): Κάβερ 11 (5 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Ινβερνίτσι, Κούμπις, Μινιότας 20 (5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Ζουκάουσκας 8 (2), Μπερούκα 10 (3/4 τρίποντα), Ντέιλια 6, Γιουσκεβίτσιους 20 (0/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Κόζις 1, Λουκάουσις 7 (1), Ζεμάιτις.