Πρώτος τίτλος της χρονιάς για τη Βίρτους Μπολόνια

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο κατάφερε να επιβληθεί της Σάσαρι με 72-69 στον τελικό του Σούπερ Καπ Ιταλίας, κατακτώντας έτσι την πρώτη… κούπα της σεζόν.

Ένα καλάθι του Τζόρνταν Μίκι περίπου μισό λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης, αλλά και ένα ριμπάουντ και Αμερικανού σέντερ λίγο πριν το φινάλε, ήταν τα “κλειδιά” για τη Βίρτους Μπολόνια, η οποία άντεξε στην πίεση της Σάσαρι και επικράτησε με 72-69, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν, το Σούπερ Καπ Ιταλίας.

Το σύνολο του Σέρτζιο Σκαριόλο παρά το “νοθρό” του πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος του τελικού αντέδρασε και έφτασε στη νίκη, η οποία κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, λίγο πριν την επανεμφάνισή του στην Ευρωλίγκα για την επερχόμενη αγωνιστική περίοδο.

Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο Τζόρνταν Μίκι, ο οποίος τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Μπελινέλι, ο οποίος πρόσθεσε 12 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα.

Από τη Σάσαρι, ξεχώρισαν οι Ονουάκου και Μπέντζιους με 18 πόντους και 15 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 49-43, 59-57, 69-72.