Πρώτο βήμα τίτλου για την Παρί

Η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία την Μπουργκ με σκορ 77-64 την Μπουργκ στο πρώτο παιχνίδι των τελικών του Eurocup και πλέον χρειάζεται μία νίκη ακόμα, για να σηκώσει την κούπα και να εξασφαλίσει παράλληλα τη συμμετοχή της στη Euroleague της σεζόν 2024/2025.

MVP για τους νικητές ήταν ο γοργοπόδαρος Τι Τζέι Σορτς με 15 πόντους και 4 τελικές πάσες, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ναντίρ Ιφί. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ζακαρί Ρισασέ (γιος του Στεφάν Ρισασέ πρώην παίκτη του Ολυμπιακού), που σκόραρε 11 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Παρί μπήκε ορμητικά και έδειξε μεγάλη διάθεση να δικαιώσει την ταμπέλα του φαβορί. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 23-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πήραν «φωτιά» με 31 πόντους στο δεύτερο, φτάνοντας στο 54-31 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Παρί έκοψε ταχύτητα και έμεινε χαμηλά στην επίθεση σε σχέση με το «καυτό» ξεκίνημα, ωστόσο η διαφορά επιπέδου με την Μπουργκ ήταν μεγάλη, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μην μπορέσουν να πλησιάσουν καθόλου ώστε να γίνουν ανταγωνιστικοί.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς διεξάγεται την Παρασκευή (12/04, 20:30), ενώ αν χρειαστεί και τρίτο παιχνίδι, αυτό θα γίνει στις 15 Απριλίου (21:30).

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 54-31, 65-43, 71-48, 77-64