Πρόκριση με… μπόλικο άγχος για το Περιστέρι

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα, έμοιαζε να “καθαρίζει” εύκολα την πρόκριση στους “16” του Basketball Champions League, ωστόσο στο τέλος χρειάστηκε μεγάλα σουτ και κρίσιμες άμυνες, για να επικρατήσει με 83-80 της Ρίτας Βίλνιους.

Αν και ξεκίνησε με μειονέκτημα έδρας τη σειρά το Περιστέρι, μετά το μεγάλο διπλό στη Λιθουανία απέκτησε το πάνω χέρι και στο “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου” είχε την ευκαιρία να κλείσει το εισιτήριο για τους “16” του BCL. Το κατάφερε πιο δύσκολα απ’ ότι φαινόταν, καθώς βρέθηκε στο +19 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά στο τέλος έμεινε πίσω στο σκορ. Τελικά το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη πέτυχε τον στόχο του. Το Περιστέρι θα συναντήσει στο Group K την Τενερίφη, την Χάποελ Ιερουσαλήμ και τον νικητή του ζευγαριού Καρσίγιακα – Μπρεογκάν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά για τους Περιστεριώτες, οι οποίοι πέτυχαν οκτώ συνεχόμενους πόντους, με τον Τόμπσον να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες. Περίπου πέντε λεπτά χρειάστηκε η Ρίτας για να πετύχει τον πρώτο της πόντο. Οι γηπεδούχοι έφθασαν στο σημείο να προηγούνται με 13-1. Επτά λεπτά πήρε στους φιλοξενούμενους να ευστοχήσουν σε σουτ, αλλά μείωσαν σε 17-11 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού και του Προμηθέα, Μάρκους Φόστερ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, το Περιστέρι έφθασε και πάλι σε διψήφιες διαφορές με τα μεγάλα τρίποντα των Γουίλιαμς και Μήτρου-Λονγκ, να διαμορφώνουν το 25-14 στο 12′. Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά αυτό δεν το επέτρεψε η παραγωγικότητα της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη. Με συνεχόμενους πόντους του Λοβ, το ημίχρονο έκλεισε στο 43-30 για την ελληνική ομάδα.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την ομάδα των δυτικών προαστίων και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 6-0 την τρίτη περίοδο και ο Κασελάκης έφερε τη μέγιστη τιμή της διαφοράς με το +19 (49-30). Η Ρίτας ανέβασε τα ποσοστά της από τρίποντο, με τους Νορμάντας, Κόουλ και Χόρνσμπι να μειώνουν σε 57-49. Ωστόσο, το Περιστέρι φρόντισε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +14 (67-53).

Εντελώς ξαφνικά, η απόδοση της ελληνικής ομάδας έπεσε στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα η Ρίτας να επιστρέψει στο παιχνίδι. Το τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε καταστροφικό για το Περιστέρι, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 76-75, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ένα δίποντο του Ράγκλαντ και ένα τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς, διαμόρφωσαν το 80-76, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 43-30, 67-53, 83-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 5 (6 ριμπάουντ), Κασελάκης 10 (6 ριμπάουντ), Λοβ 11, Ράγκλαντ 17 (10 ασίστ), Ρένφρο 2, Χουγκάζ, Μήτρου-Λονγκ 14 (2/2 τρίποντα), Σταυρακόπουλος, Τόμπσον 11 (11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 11 (3/6 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Ζούγρης

ΡΙΤΑΣ (Ζιμπένας): Κόουλ 13 (3/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Έκοντας 14 (9 ριμπάουντ), Γκόραμ 2, Χόρνσμπι 7 (4 ριμπάουντ), Ραντζεβίτσιους 3 (3 ριμπάουντ), ΝτεΛόριερ 10, Φόστερ 20 (3/4 τρίποντα), Μασιούλις 3, Νορμάντας 6 (2/3 τρίποντα), Πλέικις, Βελίτσκα