Πρεμιέρα με το δεξί για την ψυχωμένη ΑΕΚ

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα, παρόλο που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έβγαλε τρομερό πάθος στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, επικράτησε της Λούντβιγκσμπουργκ με 84-79 και ξεκίνησε με νίκη το Basketball Champions League.

Τρομερός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στις πρώτες επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν διαρκώς τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Μετά τα πρώτα 3 λεπτά, το σκορ ήταν ισόπαλο, 9-9, με τον Ραντλ να έχει 3 για την ΑΕΚ και τους Γκρέιβς, Εντίγκιν και Λιουις 3 για την γερμανική ομάδα. Η Λούντβιγκσμπουρκ ήταν ιδιαίτερα εύστοχη για παιχνίδι εκτός έδρας και πήρε προβάδισμα 7 πόντων με του Μπούι και Χάμοντ να σκοράρουν για το 19-12 στο 6′. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με 4 πόντους του Τίλμαν μείωσε στους 3, 19-16 στο 7′. Οι Γερμανοί κρατούσαν το προβάδισμα, αλλά με συνεχείς πόντους του Νετζήπογλου η ΑΕΚ μείωσε στο πόντο, 25-24, με το τέλος του δεκαλέπτου.

Μεγαλύτερη ένταση και νευρικότητα είχε το δεύτερο δεκάλεπτο, με την Λούντβιγκσμπουργκ να κρατά το προβάδισμα της 34-30, εκμεταλλευόμενη κυρίως τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήρε. Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έμενε κοντά, χάρις σε πόντους των Καμπενγκέλε, Ραντλ και Κουζμίνσκας, για το 39-38 στο 17′. Τελικά, οι γηπεδούχοι βγάζοντας κάποιες εξαιρετικές άμυνες, πήγαν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή, 44-43.

Με ένα 5-0 σερί σε 3 λεπτά ξεκίνησε η Λούντβιγκσμπουργκ το τρίτο δεκάλεπτο κάνοντας το 48-44. Το… ρόδι για την ΑΕΚ έσπασε ο Δημήτρης Φλιώνης, μειώνοντας στους 2, 48-46. Η γερμανική ομάδα, παρά την πίεση της ΑΕΚ και τα καλάθια των ΜακΛεμορ και Κουζμίνσκας έκανε το 54-51. Ο ΜάκΛεμορ, βρήκε ρυθμό για τα καλά και με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στην “Βασίλισσα” 55-54 στο 26′. To παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να κλείνουν το δεκάλεπτο στο ισόπαλο 61-61.

Όπως σχεδόν όλες τις περιόδους, η Λούντβιγκσμπουργκ ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα της τέταρτης και με ένα επιμέρους 8-1, έκανε το 69-62. Το σερί το διέκοψε ο Τίλμαν, με ωραίο χουκ. Ο Εντίγκιν, με τρίποντο απάντησε εκ νέου για να δώσει στην Λούντβιγκσμπουργκ την μεγαλύτερη τιμή της στο ματς, 72-64. H “Ένωση” από εκείνο το σημείο και μετά έτρεξε ένα επιμέρους 8-3 και μείωσε στους 3, 75-72, 3,10′ για το τέλος του αγώνα. Ο Χολ πήρε το… όπλο του και με δύο συνεχόμενα σουτ από τα 5 μέτρα, έφερε την ΑΕΚ πίσω με ένα πόντο, 77-76 στο 38′. Όταν η “Ένωση” βρέθηκε στα… σχοινιά, βρήκε γκολ φάουλ με τον Ραντλ για να ισοφαρίσει σε 79-79, 57,1” για το φινάλε. Η “Βασίλισσα” έβγαζε τις άμυνες και με πόντους των Χολ, Ραντλ και Κουζμίνσκας έφτασε στη νίκη με 85-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 44-43, 61-61, 84-79