Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, γνωρίζοντας την ήττα από το Μαυροβούνιο με 74-69 στον όμιλο που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ, παρά την υπερπροσπάθεια που έκανε στο τέλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες, οι οποίες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες, με το Μαυροβούνιο να προηγείται με 14-11 στο 5′. Οι τυπικά γηπεδούχες, διατήρησαν τα ηνία για το 18-15. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, βελτίωσε κατακόρυφα την αμυντική της λειτουργία και με ένα σερί 8-0 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, 23-18, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

H Ελλάδα με καλάθι της Μαριέλλας Φασούλα, πήρε διαφορά 7 πόντων, 25-18. Το Μαυροβούνιο, αντέδρασε και με καλή άμυνα, αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση, έτρεξε ένα επιμέρους 8-0 για το 26-25 στο 14′. Οι τυπικά γηπεδούχες, είχαν βρει ρυθμό και πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι, 36-27 στο 17′. Ένα καλάθι της Σπανού κι ένα της Σταμάτη μείωσαν για την Ελλάδα, 36-31. Η απάντηση του Μαυροβουνίου ήταν άμεση και με τρίποντο της Κοβάσεβιτς έκανε το 41-31. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, με την Εθνική να είναι πίσω στο σκορ με 41-34.

Με ένα 5-2 σερί ξεκίνησε η ομάδα του Πέτρου Πρέκα το δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μειώσει στους 4, 43-39. Το Μαυροβούνιο, είχε και πάλι απάντηση και με τρίποντο της Μούγιοβιτς και δίποντο της Μακ, έστειλε την διαφορά στους 9, 48-39. Η Σωτηρίου με τρίποντο έκανε το 51-44, αλλά ένα δίποντο της Μακ και ένα τρίποντο της Βούκτσεβιτς έκαναν το 56-44. Η ομάδα της Σκέροβιτς έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 11, 60-49.

Η ομάδα του Πέτρου Πρέκα, δεν ήταν διατεθειμένη να παρατήσει τα όπλα. Με δύο τρίποντα της Σταμολάμπρου μείωσε στους 7, 64-57. Με καλάθι της Τσινέκε, η “γαλανόλευκη” έφτασε ακόμα πιο κοντά, στους 5, 66-61. Το σκορ είχε κολλήσει για περισσότερο από 3 λεπτά, με το Μαυροβούνιο να διατηρεί με… νύχια και με δόντια το προβάδισμα. Η Μούγιοβιτς με δίποντο έκανε το 68-61, 55,5” για το φινάλε. Η Σταμολάμπρου έχασε δύο από τις τρεις βολές, η Μακ σκόραρε για το 70-62, τελειώνοντας επί της ουσίας το παιχνίδι. To Μαυροβούνιο τελικά επικράτησε με 74-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 41-34, 60-49, 74-69

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Σκέροβιτς): Κοβάτσεβιτς 5 (2/11 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μακ 12 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Μούγιοβιτς 12 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Βούτσετιτς 14 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζίβκοβιτς 15 (14 ριμπάουντ), Μπίγκοβιτς, Γιοβάνοβιτς 11 (5/14 σουτ, 1/8 τρίποντα), Λέκοβιτς 5

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 2, Φασούλα 15 (5/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σπανού 15 (5/14 σουτ, 1/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σταμολάμπρου 14 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Τσινέκε 6, Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 8 (1), Σωτηρίου 3 (1), Σταμάτη 6 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ)

• Επόμενα παιχνίδια: Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Λετονία (16/6, 18:15) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων. Το Μαυροβούνιο θα αντιμετωπίσει την Ισπανία (16/6, 20:45) στο πλαίσιο της ίδιας αγωνιστικής.