Πονίτκα: «Το πρόβλημα ήταν η πρώτη περίοδος, πιέσαμε το παιχνίδι ως το τέλος»

Ο Πολώνος γκαρντ του Παναθηναϊκού, μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα (74-68), αναφέρθηκε στο κακό ξεκίνημα του “τριφυλλιού”, τονίζοντας πως η ομάδα του πρέπει να δείχνει από την αρχή ποια είναι και να βάζει πίεση στον αντίπαλο.

Ο Ματέους Πονίτκα στάθηκε στην πρώτη περίοδο του αγώνα, τα ελεύθερα σουτ των “μπλαουγκράνα” και τα λάθη των “πράσινων” που έδωσαν μεγάλη διαφορά στους γηπεδούχους.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Στο τελευταίο 1,5 λεπτό ό,τι κι αν συμβεί είναι τζόγος. Το πρόβλημα ήταν η πρώτη περίοδος. Εκεί η Μπαρτσελόνα έχτισε μεγάλη διαφορά. Μετά επιστρέφαμε σταδιακά. Είχαν ελεύθερα σουτ, εμείς κάναμε κάποια λάθη. Αυτό ήταν κομβικό. Πιέσαμε το παιχνίδι ως την τέταρτη περίοδο, προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε όμως με τόσο μεγάλη διαφορά είναι πάντα δύσκολο. Πρέπει από την αρχή να δείχνουμε ποιοι είμαστε να βάζουμε πίεση στον αντίπαλο.

Αρχίσαμε νωθρά το παιχνίδι. Ήταν πως η Μπαρτσελόνα είχε παραπάνω ενέργεια. Αυτό ήταν θέμα λεπτομερειών. Δεν είναι δικαιολογία η κούραση, όλες οι ομάδες στην Ευρωλίγκα έχουν το ίδιο πρόγραμμα, άρα δεν μπορείς να λες ότι είσαι πιο κουρασμένος από τον αντίπαλο.

Βρήκαμε καλό ρυθμό. Η Μπαρτσελόνα δεν εκτέλεσε καλά στην επίθεσή της. Είχαμε καλύτερη επικοινωνία στην άμυνα και διαβάσαμε καλύτερα κάποιες καταστάσεις. Σταδιακά επιστρέψαμε στο παιχνίδι. Βρήκαμε τον τρόπο και το μομέντουμ, όμως στο τέλος ήταν θέμα ενέργειας και αντοχής και το παιχνίδι θα ήταν δικό μας».//