Ποιος είναι ο παίκτης που οδηγεί την Βαρέζε στο Champions League

Το όνομα αυτού Γουίλι Κόλι-Στάιν και είναι εκείνος που στέκεται μπροστάρης της ιταλικής ομάδας στα ημιτελικά της προκριματικής φάσης του Basketball Champions League.

Η Βαρέζε προκρίθηκε στα ημιτελικά του προκριματικού τουρνουά, το οποίο διεξάγεται στο Μπελέκ (Αττάλεια-Τουρκία). Μάλιστα, η νίκη ήλθε με καλάθι του πρώην παίκτη του Ηρακλή και του Άρη, Ολίβιε Χάνλαν, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 73-71, επί της FMP.

Ωστόσο, πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο άλλοτε NBAer, Γουίλι Κόλι-Στάιν, ο οποίος σκόραρε 13 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ, δεν σημείωσε κανένα λάθος και πραγματοποίησε μόλις ένα φάουλ, σε σχεδόν 30 λεπτά συμμετοχής, συλλέγοντας 26 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Στο πέρασμά του από το NBA, ο 30χρονος σέντερ αγωνίστηκε με τους Κινγκς, τους Γουόριορς, τους Μάβερικς και τους Σίξερς. Συνολικά, στον μαγικό κόσμο της αντίπερα όχθης του Ατλαντικού Ωκεανού, μέτρησε 422 αγώνες, στους οποίους είχε κατά μέσο όρο 8.7 πόντους, 5.9 ριμπάουντ, 1.4 ασίστ ανά 22 λεπτά συμμετοχής.

Στον ημιτελικό του τουρνουά, η Βαρέζε θα αντιμετωπίσει τη Σολέ, η οποία απέκλεισε την Άντβερπ με τελικό σκορ 76-72.//ΓΚ