Πλησίασε αλλά… αστόχησε

Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στην υπέρβαση αλλά ηττήθηκε από την Ρίγα, με τελικό σκορ 70-65, για τις ανάγκες της φάσης των “32” του γυναικείου EuroCup.

Η Ρίγα υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο “Rimi Olympic Centre”, στην Λετονία, στο πλαίσιο του πρώτου γύρου των πλέι-οφ στο EuroCup Γυναικών. Η αποψινή αναμέτρηση ήταν το δεύτερο παιχνίδι του εν λόγω γύρου όμως, με τις “ερυθρόλευκες” να έπρεπε να πάρουν την ρεβάνς με περισσότερους από 20 πόντους, αφού ηττήθηκαν με σκορ 72-53 στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας”.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν στο ματς όντας μία ταχύτητα πιο πάνω από τον Ολυμπιακό, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 22-15. Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Θάνου Νίκλα “μάζεψε” την διαφορά, πλησιάζοντας στους 3 πόντους, με το πρώτο μισό να λήγει στο 38-35.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η ελληνική ομάδα έχασε ελάχιστο έδαφος, μένοντας πίσω με διαφορά 5 πόντων στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (52-47). Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε την Ρίγα (55-55), με 8:03 να απομένουν για την λήξη. Η λετονική ομάδα απάντησε αμέσως όμως, με τρίποντο της Ίεβα Πουλβέρε (60-58, μπροστά η Ρίγα, 6:08). Οι “ερυθρόλευκες” έμειναν… άοπλες όμως – στο τέλος της ημέρας -, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με τελικό σκορ, 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-35, 52-47, 70-65.//ΓΚ