Πίτερς στο πρώτο, Γουόκαπ στο δεύτερο και… επιστροφή στην κορυφή!

Παίζοντας – κατά διαστήματα – εξαιρετικό μπάσκετ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 82-66 της Ολίμπια Μιλάνο στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας”, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι δύο Αμερικανοί… τράβηξαν το κουπί σε διαφορετικά ημίχρονα ο καθένας.

Χάρη στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο του Άλεκ Πίτερς, αλλά και την ομαδική δουλειά σε επίθεση και άμυνα στο δεύτερο, οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν την 11η νίκη τους στη διοργάνωση. Πλέον, βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-6, όντες ισόβαθμοι με Μπασκόνια, Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης και Μονακό. Κάπως έτσι ολοκλήρωσαν με… ιδανικό τρόπο τον πρώτο γύρο. Από την άλλη, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έπεσε στο 6-11 και πλέον 14η σε ισοβαθμία με Παναθηναϊκό, Μπάγερν Μονάχου και Βιλερμπάν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα πέντε λεπτά το ματς ήταν… Πίτερς εναντίον Ολίμπια. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ απαντούσε συνεχώς στα καλάθια των φιλοξενούμενων, κρατώντας την ομάδα του μόλις στο -1 (8-7). Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Φαλ και Παπανικολάου, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα (13-10). Οι Ιταλοί ισοφάρισαν γρήγορα… αναγκάζοντας τον Πίτερς να πάρει και πάλι την “μπαγκέτα” και με δύο τρίποντα να ανεβάσει τη διαφορά στο +6 (21-15). Το φινάλε της περιόδου ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, μιας και με δύο σουτ των Παπανικολάου και ΜακΚίσικ πίσω από τα 6.75μ έφτασαν στο +11 (27-15). Οι παίκτες του Μεσίνα βρήκαν για περίπου ενάμιση λεπτό καλό ρυθμό, πλησιάζοντας στους οκτώ. Το 7-0 σερί που πραγματοποίησαν δεν επηρέασε ιδιαίτερα τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα με τους Σλούκα και Λαρεντζάκη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν… κοντά στο σκορ (44-38) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, κυρίως χάρη στις προσπάθειες του Μπάρον.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου το ματς έγινε πιο… κλειστό, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά. Για την ακρίβεια, στο πεντάλεπτο είχαν μπει μόλις επτά πόντοι, πέντε εκ των οποίων ήταν της Ολίμπια. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα… γύρισαν τον διακόπτη και μέσα σε δύο λεπτά ξέφυγαν στο +11 (54-43). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 59-44 και το παθητικό του Ολυμπιακού να είναι… έξι πόντοι. Ο Τόμας Γουόκαπ μπήκε… φουριόζος στην τελευταία περίοδο, θέλοντας να “καθαρίσει” τη νίκη. Οι άμυνες και τα καλάθια του Αμερικανού γκαρντ συνέβαλαν τα μέγιστα στο να ξεπεράσει του 20 πόντους η διαφορά (68-47) με έξι λεπτά στο ρολόι. Το τελευταίο κομμάτι του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους νταμπλούχους Ελλάδας εν τέλει να επικρατούν με 82-66.

Ο MVP

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Άλεκ Πίτερς. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε 19 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα.//

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Κάναν 2 (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Φαλ 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 8 (0/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 8 (1/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Μπλακ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα)

Ολίμπια Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Ντέιβις 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Τόμας 6, Λουγουαγού-Καμπαρό 9 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 9 (3), Μέλι 7 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρον 12 (5/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Ρίτσι 5 (1), Χολ 5 (1 τρίποντο, καμία ασίστ, 5 λάθη), Χάινς 8 (4/6 δίποντα), Φόγκτμαν