Πισωγύρισμα από τον Ερυθρό στην Λυών

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ηττήθηκε από την Βιλερμπάν στην Γαλλία με 100-91, κάνοντας ένα τεράστιο βήμα προς τα πίσω μετά τις δυο συνεχόμενες νίκες της προηγούμενης εβδομάδας.

Ο Ερυθρός ταξίδεψε στη Γαλλία μετά τις δυο συνεχόμενες νίκες επί της Φενέρ και της Παρτιζάν, με την Βιλερμπαν να ψάχνει την τέταρτη της νίκη στην φετινή Euroleague. Στην πρώτη περίοδο και οι δυο ομάδες είχαν εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση, με την Βιλερπμάν να χτίζει πάνω σε αυτή για την συνέχεια του παιχνιδιού με το σκορ της περιόδου να κλείνει στο 25-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι έκαναν καλύτερες επιλογές στην άμυνα τους, αλλά έπαθαν ένα μικρό black-out στα μέσα της περιόδου που ήταν αρκετά για να δώσουν το μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο με 48-45 για τους Γάλλους.

Στην τρίτη περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” έψαξαν την ανατροπή στο σκορ, αλλά η άμυνα τους δεν ήταν η κατάλληλη για να έχουν τις βάσεις για να συμβεί αυτή. Το δεκάλεπτο έμοιαζε αρκετά με αυτό της δεύτερης περιόδου, με τον Λαβενίε και τον Πάρις Λι να έχουν τις επιθετικές επιλογές για τους γηπεδούχους, ενώ από την πλευρά της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν αυτός που κρατούσε τους Σέρβους στο παιχνίδι. Το δεκάλεπτο έληξε με προβάδισμα τριών πόντων για την Βιλερμπαν (70-67). Στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν επιθετικά του Ερυθρού Αστέρα, με την Γαλλική ομάδα να κάνει τα πάντα σωστά παίρνοντας την νίκη με 100-91, φτάνοντας στις τέσσερις νίκες στη φετινή Euroleague με τον Ερυθρό να μένει στην 13η θέση, με οκτώ νίκες και 12 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 48-45, 70-67, 100-91

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 10 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 23 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ασίστ), Καχούντι 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Λοβέρν 17 (7/7 δίποντα, 3/3 βολές), Λουγουαγού-Καμπαρό 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Νταλό, Τζάκσον 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές), Εγκμπούνου, Φαλ 8 (9 ριμπάουντ), Λάιτι 3 (1), Εντιαγέ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάκοβ 5 (2/8 σουτ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς 6 (2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Χάνγκα 9 (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Νταβιντόβατς 3 (6 ριμπάουντ), Λάζιτς 5 (1), Τόμπι 5 (1), Μπόλομποϊ 9 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ίλιτς, Νέντοβιτς 26 (6/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές), Γκιεντράιτις 12 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκιλέσπι, Ντος Σάντος 16 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ)//ΓΡ.