Πήρε τον γερμανικό… εμφύλιο η Μπάγερν

Με “μοιραίο” της παίκτη τον Σμιθ, η Άλμπα Βερολίνου γνώρισε την ήττα με 79:77 από τους “Βαυαρούς” στο γερμανικό ντέρμπι για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μπάγερν Μονάχου παραμένει αήττητη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου όσον αφορά την Euroleague μετά από έξι ματς που έχουν δώσει μεταξύ τους. Οι Βαυαροί επικράτησαν με 79:77 σε ένα συγκλονιστικό ματς και έτσι διπλασίασαν τις φετινές τους νίκες στη διοργάνωση, ανεβαίνοντας έτσι στο 2-5, ενώ από την άλλη, τα “Άλμπατρος” υποχώρησαν στο 3-4.

Οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν οι Όγκουστιν Ρούμπιτ και Αντρέας Όμπστ με 14 πόντους, ενώ ακολούθησε και ο Γουόλντεν με 12 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Τζαλίν Σμιθ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται και με 11 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (15-26). Το πρώτο μέρος έκλεισε με επίσης ιδανικό προβάδισμα για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, η οποία είδε στην αρχή τον Ρούμπιτ να κυριαρχεί και στις δυο μεριές του γηπέδου. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα τελείως διαφορετικό ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, τα “Άλμπατρος” το πάλεψαν και κατάφεραν να μειώσουν αισθητά τη διαφορά, βάζοντας… φωτιά στο γερμανικό ματς. Με 7 συνεχόμενους πόντους του Τζαλίν Σμιθ πλησίασαν στο καλάθι λίγο πριν το φινάλε. Εκεί, ο Λούτσιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Σίκμα πήρε το ριμπάουντ και ο Σμιθ ανέλαβε την τελευταία επίθεση του ματς, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει το σουτ για την ισοφάριση.