Πήρε τον… διαγωνισμό τριπόντων ο Προμηθέας

Οι Πατρινοί επικράτησαν με 105-103 των Αμβούργο Τάουερς στη Γερμανία, σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες πίσω από τα 6,75 μ. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου βρίσκεται, πλέον, στο 8-5 και… φορτσάρει για την πρώτη τετράδα του Β’ ομίλου του Eurocup.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στις λεπτομέρειες και να τελειώνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 26-24. Τόμασον και Κουλμπόκα πήραν… μπρος στη δεύτερη περίοδο και βοήθησαν τον Προμηθέα να πάει στα αποδυτήρια ευρισκόμενος μπροστά στο σκορ (54-48).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (64-55) στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, όμως οι Γερμανοί αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν (69-69). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με “buzzer beater” του Σίμπσον, ο οποίος έδωσε… αέρα πέντε πόντων στον Προμηθέα (83-78).

Οι Αμβούργο Τάουερς μπήκαν δυνατά στην τελευταίο περίοδο και με… όπλο τα τρίποντα πέρασαν μπροστά με 88-85. Σε εκείνο το σημείο οι Πατρινοί έκαναν ένα καλό σερί και προηγήθηκαν με 95-88, όμως οι Γερμανοί δεν παρατούσαν το παιχνίδι και ο Προμηθέας έκανε πολλά λάθη (99-98). Ο Νίκος Γκίκας πέτυχε ένα “τεράστιο” τρίποντο ένα λεπτό πριν τη λήξη (102-101). Το φινάλε ήταν… θρίλερ με πολλές εναλλαγές στο σκορ, όμως η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου πήρε τη νίκη με 105-103.//

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-54, 78-83, 103-105

Αμβούργο Τάουερς: Εκτός με Λόντον Λάιονς (8/2)
Προμηθέας Πατρών: Εντός με Σλασκ Βρότσλαβ (8/2)