Πήρε το… θρίλερ η Μπαρτσελόνα

Την 15η νίκη της στην Euroleague πανηγύρισαν οι “μπλαουγκράνα”, οι οποίοι επικράτησαν με 72-70 της σκληροτράχηλης Μπάγερν Μονάχου, έχοντας κορυφαίο τον Νίκολα Μίροτιτς με 12 πόντους για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

O αγώνας

Ισορροπήμενο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Οι “μπλαουγκράνα” ήταν ανώτεροι και κατάφεραν να προηγηθούν με 17-10, με τον Σερτάκ Σανλί ο οποίος είχε φτάσει στους 6 πόντους, έχοντας συμπαραστάτες τους Μίροτιτς και Κάλινιτς που σημείωσαν 5 και 4 αντίστοιχα. Οι Καταλανοί, άντεξαν την πίεση των Βαυαρών (Μπαμπ) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 7, 21-14.

H κυριαρχία της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με τους Μίροτιτς, Ντα Σίλβα, Κάλινιτς και Αμπρίνες πήρε διαφορά 8 πόντων, 32-24. Ωστόσο, οι Βαυαροί απάντησαν και με τρίποντες “βόμβες” των Μπαμπ, Βίμπεργκ και Γκιλέσπι μείωσε στο πόντο, 34-33 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Μπάγερν Μονάχου με τους Μπαμπ και Γουίνστον πήρε το προβάδισμα, 38-36 στο 22′. Με 5 πόντους του Τόμας Σατοράνσκι και 3 του Λαπροβίτολα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 44-38 στο 25′. Οι Βαυαροί, απάντησαν και με ένα δικό τους 5-0 σερί κατάφεραν να μειώσουν στο πόντο 44-43 στο 27′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-47 για τους γηπεδούχους.

Στη τελευταία περίοδο οι Καταλανοί βρήκαν λύσεις από την περίμετρο με τους Γιοκουμπάιτις, Χίγκινς και Σανλί, πήραν διψήφια διαφορά, 63-51 στο 34′. Με τρομερή ευστοχία από τους Γιάραμαζ και Γουόλντεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 70-70, 1 λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Χίγκινς, με δίποντο έκανε το 72-70 στα 23”. Η Μπαρτσελόνα έβγαλε την άμυνα, παίρνοντας μία σπουδαία και σημαντική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 34-33, 51-47, 72-70.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 3 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σανλί 10 (2), Βέσελι 10 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 5 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαπροβίτολα 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αμπρίνες 7 (1), Χίγκινς 9 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίροτιτς 12 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Βερτεμάτι): Γουάιλερ-Μπαμπ 15 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γουόλντεν 9 (2/5 σουτ, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίλι 2, Γουίνστον 4 (2/7 σουτ), Γκιφάι 4 (1/6 σουτ), Μπόνγκα 2, Γιάραμαζ 12 (2), Τσίπσερ, Βίμπεργκ 9 (1), Ρούμπιτ 10 (4/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι 3

Μπαρτσελόνα: Εκτός με Βίρτους Μπολόνια (09/02)
Μπάγερν Μονάχου: Εντός με Παρτίζαν (09/02)