Πήρε το ντέρμπι, την κορυφή και το πλεονέκτημα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 74-61 του Παναθηναϊκού στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας για την 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη για την εξέλιξη της σεζόν.

Οι ερυθρόλευκες παρουσιάστηκαν ανώτερες από το σύνολο της Ελένη Καπογιάννη. Με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι πράσινες έκαναν το… comeback, στο υπόλοιπο ματς η ομάδα του Θάνου Νίκλα είχε τον απόλυτο έλεγχο. Κάπως έτσι, πήρε τη μεγάλη νίκη που της δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας έως το φινάλε των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

To ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυναμικά στο παιχνίδι (8-2), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν για να κλείσει το δεκάλεπτο στον πόντο (17-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες έχτισαν διαφορά 8 πόντων (26-18) αλλά κυρίαρχο στοιχείο ήταν τα πολλά άστοχα σουτ και από τις δύο πλευρές.

EUROKINISSI

Πάνω σε αυτή την αστοχία του Παναθηναϊκού βασίστηκαν οι γηπεδούχες για να αυξήσουν την διαφορά στο +13 (43-30). Σε αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έριξε τη διαφορά με επιμέρους 2-6, οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη μείωσαν σε 45-36 στο 27’ και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 50-49.

Στην τελική ευθεία του αγώνα, ο Ολυμπιακός έδειξε να έχει περισσότερες λύσεις με συνέπεια να φτάνει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (68-55) στο 37′, όπου την διατήρησε μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-25, 50-49, 74-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Γουίλιαμς 9, Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 2, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 8 (8 ασίστ), Καρλάφτη 2, Δίελα, Βίτολα 20 (2/3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Χριστινάκη 20 (2/5 τρίποντα), Κολλάτου, Τόμπιν 9 (6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 13 (3/8 τρίποντα), Παυλοπούλου 7, Τσβίτκοβιτς 6 (5 ριμπάουντ), Μπάτσιου, Σωτηρίου 2, Πατσιτζή, Αλεξανδρή 7, Τζόουνς 14 (7 ριμπάουντ), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 10 (17 ριμπάουντ), Χαιριστανίδου 2, Υφαντοπούλου