Πήρε το ντέρμπι ο Ιωνικός

Η ομάδα του Κώστα Μέξα επικράτησε με 79-75 του Απόλλωνα Πάτρας και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας μάλιστα έναν αντίπαλο με τον ίδιο στόχο στο πρωτάθλημα.

Ο Ιωνικός κέρδισε με 79-75 τον Απόλλωνα Πάτρας, σε ένα πραγματικό ντέρμπι, όπου το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια, με την ομάδα του Κώστα Μέξα να είναι πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία, με τους Χόκινς και Μαυροκεφαλίδη να είναι καθοριστικοί. Πάνω από 50% και στα δίποντα και στα τρίποντα για τους Νικαιώτες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με σκορ εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες, πριν ο Απόλλων Πάτρας με ένα δικό του 7-0, πάρει την πρώτη μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι και οδηγήσει στο time-out τον Μέξα. Οι παίκτες του αντέδρασαν, όμως οι Πατρινοί συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις, τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο, με 31 πόντους στην επίθεση (26-31). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν να πλησιάσουν τη ρακέτα του Ιωνικού, ενώ και τα σουτ τριών πόντων έμπαιναν με μικρότερη συχνότητα, με τους παίκτες του Μέξα να κλείνουν το ημίχρονο στην ισοπαλία, καλύπτοντας το -5 της πρώτης περιόδου (48-48).

Στην επανάληψη συνεχίστηκε ένα πραγματικό ντέρμπι. Ένα επιμέρους 7-0 των γηπεδούχων, τους έδωσε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με τους παίκτες του Απόλλωνα όμως να αντιδρούν και να παιρνούν μπροστά στο 27′ (62-63), πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με προβάδισμα του Ιωνικού, ο οποίος βρήκε και σκορ από τα 6,75. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μέξα ξεκίνησαν με αρκετά άστοχα σουτ, επιτρέποντας στους Πατρινούς να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με τον Μαυροκεφαλίδη όμως να απαντά και να φέρνει το παιχνίδι στην ισορροπία (75-75 στο 36′). Οι Νικαιώτες πήραν εν τέλει τη νίκη και με 79-75, στο ντέρμπι της παραμονής.