Πήρε το… θρίλερ η Βαλένθια, μοιραίος ο Γουίλμπεκιν για τη Φενέρ

Oι “νυχτερίδες” συνεχίζουν στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησαν σε ματς θρίλερ της ομάδας του Ιτούδη με 77-74 και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στην Euroleague στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπράντον Ντέιβις με 18 πόντους. Μοιραίος ο Σκότι Γουίλμπεκιν ο οποίος με 1/2 βολές, δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στην παράταση, ενώ αστόχησε και στην τελευταία επίθεση.

Βαλένθια και Φενέρ ξεκίνησαν νικηφόρα τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην Euroleague και έψαχναν αμφότερες το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα σε ισάριθμα παιχνίδια. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (7-7, 4′). Στη συνέχεια οι “νυχτερίδες” ανέβασαν τον ρυθμό τους, κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα και έβρισκαν εύκολα καλάθια, αποκτώντας μια διψήφια διαφορά (20-9, στο 9′). Με καλάθι του Κλάβερ διεύρυνε το προβάδισμά της (22-9) η ομάδα του Μουμπρού στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Γιόβιτς, Ντέιβις και Ίνγκλις έδιναν λύσεις στους Ισπανούς, που συντηρούσαν την διαφορά στους 13 πόντους (31-18, 14′). Με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να δυσκολεύεται να βάλει την μπάλα στο καλάθι, η Βαλένθια διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της στους 15 (36-21, 17′). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν… σημάδια αντίδρασης και με οδηγούς τους Ντόρσεϊ και Μάνταρ “ψαλίδισαν” την διαφορά στους έξι στη λήξη του ημιχρόνου, 39-33.

Οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου βρήκαν τρίποντα του Μαντάρ και του Ντόρσεϊ, που ήταν οι παράγοντες του ματς για την Φενέρ και ισοφάρισαν, κάνοντας το 45-45 στο 23′. Ωστόσο, οι νυχτερίδες με ένα 9-0 σερί, έφτασαν στο 54-45 στο 26′. Οι Τούρκοι είχαν σφυγμό στο ματς και με τρίποντα των Γουίλμπεκιν και Χέιζ-Ντέιβις μείωσαν στους τέσσερις πόντους (57-53, 30′).

Tο ξεκίνημα της 4ης περιόδου άρχισε με πέντε συνεχόμενους πόντους του Οτζελέγε, στέλνοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα ξανά (63-53, 31′) για λογαριασμό της Βαλένθια. Με ένα 6-0, η Φενέρ μείωσε στους (63-59, 34′). Μάλιστα, με οκτώ πόντους του Γουίλμπεκιν που εξελισσόταν σε “κλειδί” του αγώνα και με καλάθια των Παπαγιάννη και Χέιζ-Ντείβις, οι Τούρκοι έφεραν… τούμπα το ματς και πέρασαν μπροστά με έναν πόντο (71-70, 38′). Οι γηπεδούχοι με δίποντο του Ντέιβις και ένα καλάθι του Τζόουνς στα 18 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος… υπέγραψαν (77-74) τη δεύτερη νίκη τους στην Euroleague και οδήγησαν στην πρώτη ήττα την Φενέρ. Μοιραίος ο Σκότι Γουίλμπεκιν, ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, καθώς είχε 1/2 βολές στα πέντε δευτερόλεπτα, ενώ αστόχησε και στην τελευταία επίθεση.//ΓΓ.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 39-33, 58-53, 77-74

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Κλαβέρ 4, Πουέρτο 1, Ρίβερς 5, Πραντίγια 2, Τζόουνς 11 (7 ασίστ), Φεράντο 2, Ίνγκλις 10 (5 ριμπάουντ, 4/7 δίποντα), Γιόβιτς 5, Τουρέ 5, Ρόμπερτσον 6 (4 ριμπάουντ), Ντέιβις 18 (7/13 δίποντα) Οτζελέγε 8 (7 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 1, Γουίλμπεκιν 14 (3/6 τρίποντα), Σανλί 5, Παπαγιάννης 8 (3 ριμπάουντ), Μαχμούτογλο, Ντέιβις 11 (6 ριμπάουντ), Πιέρ, Γκούντουριτς 6, Ντόρσεϊ 17 (4/7 τρίποντα), Καλάθης Μαντάρ 10, Σεστίνα 2.