Πήρε το ντέρμπι της Πόλης η Φενέρμπαχτσε

Νικήτρια στον τουρκικό “εμφύλιο” αναδείχθηκε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία επικράτησε με 88-79 της Αναντολού Εφές στο “Σινάν Ερντέμ”, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η Φενέρμπαχτσε έκανε το 5Χ5 στη φετινή διοργάνωση και παραμένει μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα, καθώς είναι η μοναδική ομάδα που διατηρεί του απόλυτο των νικών. Γουίλμπεκιν και Γκούντουριτς ήταν οι κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους, ενώ η ευστοχία στα τρίποντα αποτέλεσε καθοριστικό παράγοντα για τη νίκη.

Η Εφές ξεκίνησε το παιχνίδι με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και βρέθηκε να προηγείται με 7-2, στο 3′. Λάθη και αστοχία από τη Φενέρμπαχτσε στα πρώτα 5 λεπτά, “κρεσέντο” Ελάιζα Μπράιαντ για τους γηπεδούχους (14-9). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, στη συνέχεια, δεν άφηνε την Εφές να ξεφύγει και έβρισκε τρόπο να απαντά, με τον Γουίλμπεκιν να ξεκινά με 2/2 τρίποντα (16-15, 7′). Το πρώτο δεκάλεπτο μας… προϊδέασε πως το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι, με την Αναντολού να προηγείται με 27-26. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν με… νευρικότητα, με τον Τζεκίρι να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι στα πρώτα 3 λεπτά (28-27, 13′). Πολονάρα και Πλάις πέτυχαν τους πρώτους πόντους της Εφές στο δεύτερο δεκάλεπτο (31-28, 14′). Με… μπροστάρη τον Γκούντουριτς η Φενέρ ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε με 42-36, στο 17′. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται (49-44).

Ο Χέιζ-Ντέιβις ξεκίνησε με… όρεξη το τρίτο δεκάλεπτο και με εύστοχο τρίποντο “έγραψε” το 54-48 (22′), ενώ λίγο αργότερα ο Γουίλμπεκιν ανέβασε τη διαφορά στους 10 με δύσκολο λέι απ (58-48, 24′). Η Εφές προσπαθούσε με… νύχια και με δόντια να μειώσει, όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν εξαιρετικά εύστοχη (64-52, 27′). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 6 πόντους (66-60), ωστόσο ο Έντουαρντς απάντησε άμεσα με 5 συνεχόμενους πόντους (71-60, 29′). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά με 71-62. Η Εφές μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στην τελευταία περίοδο και μείωσε με “γκολ-φάουλ” του Μπάλμπαϊ (71-65, 33′). Η Φενέρ δεν άφηνε περιθώρια… ελπίδας στους “μπλε”, οι οποίοι δεν ήταν δημιουργικοί επιθετικά (77-69, 36′). Το τρίποντο του Μπράιαντ και οι εύστοχες βολές του Μίτσιτς έφεραν το ματς στους 5 πόντους (79-74, 38′). Η Εφές δε βρήκε ποτέ την αντίδραση που έψαχνε και η Φενέρμπαχτσε πήρε το τουρκικό ντέρμπι, με σκορ 88-79.

Ο MVP

Ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν “καυτός” πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ. στη σημερινή αναμέτρηση, τελειώνοντας με 19 πόντους (2/2 βολές, 1/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα) σε 23:59 λεπτά συμμετοχής. Παράλληλα, μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα. Σημείο αναφοράς στην αποψινή νίκη ήταν επίσης και ο Σκότι Γουίλμπεκιν, ο οποίος “φιλοδώρησε” το αντίπαλο καλάθι με 25 πόντους. Ο Νικ Καλάθης αγωνίστηκε για 24:23 και μέτρησε 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Δεκάλεπτα: 27-26, 44-49, 62-71, 79-88

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Μπάλμπαϊ 6, Μπράιαντ 12, Γκαζί 2, Κλάιμπερν 8, Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 5, Μίτσιτς 19, Εμπαγιέ 14, Πολονάρα 2, Ζίζιτς 6, Ντάνστον 5.

Φενέρμπαχτσε (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 11, Μπιρσέν, Χαζέρ, Γουίλμπεκιν 25, Έντουαρντς 10, Μαχμούτογλου, Χέιζ-Ντέιβις 7, Πιέρ, Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 19, Μπούκερ 8, Καλάθης 4.