Πήρε το ντέρμπι η Φενέρ!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε στην παράταση της Μονακό στην Κωνσταντινούπολη με 98-94 και έφτασε τις 13 νίκες στο πρωτάθλημα. Στο 12-8 έπεσε η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Με φρενήρη μπήκε στο ματς η Φενέρμπαχτσε, η οποία από νωρίς πήρε διαφορά 7 πόντων, 17-10 με τη συμπλήρωση 5 λεπτών. Για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ο Μπούκερ είχε 6 πόντους. H Μονακό, με 8 συνεχόμενους πόντους μείωσε στο πόντο, 19-18 2,31′ για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, 20-20.

H Φενέρμπαχτσε μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα έμμεσο τρίποντο του Γκούντουριτς, 2 βολές του Αντετοκούνμπο και ένα καλάθι του Έντουαρτνς προηγήθηκε με 5, 27-22. Οι Γάλλοι απάντησαν άμεσα με δύο τρίποντα του Γουαττάρα για το 28-27. O Γάλλος γκαρντ το έβλεπε… βαρέλι και με ένα δικό του σουτ έξω από τα 6,75 και δύο βολές του Χολ, η ομάδα του Ομπράντοβιτς πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 37-30 στο 16′. Η διαφορά αντί να μειώνεται, αυξανόταν και ένα τρίποντο και φάουλ από τον Μάικ Τζέιμς την εκτόξευσε στους 13, 43-30. Η Φενέρ με ένα 5-0 μείωσε για το 43-35 στο 18′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 47-39 για τους φιλοξενούμενους.

Οι Τούρκοι, “χτυπούσαν” μέσα στο “ζωγραφιστό” και μείωσαν στους 8, 50-42 στο 22′. Ένα τρίποντο του Γουίλμπεκιν, έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά στους 5, 52-47. To μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία με 5 πόντους του Μότλεϊ, ισοφάρισε σε 55-55. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με το δεκάλεπτο να κλέινει στο ισόπαλο 60-60, με buzzer beater του Σκότι Γουίλμπεκιν.

Με ενθουσιασμό και με ένα σερί 6-0 (5 πόντοι του Γουαττάρα) μέσα σε 1 λεπτό μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μονακό, η οποία προηγήθηκε με 66-60. Η απάντηση ήταν άμεση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με 2 έμμεσα τρίποντα, ένα του Μότλεϊ κι ένα του Γκούντουριτς ισοφάρισαν σε 66-66 στο 32′. Οι γηπεδούχοι με καλάθι του Μότλεϊ και ένα τρίποντο του Γκούντουρις έκαναν το 75-68. Ο Καλάθης με μεγάλο τρίποντο έκανε το 80-72, τρία λεπτά πριν τη λήξη, δίνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του. H Μονακό με καλάθια των Τζέιμς, Γουαττάρα και Ντιαλό μείωσε στους 2, 84-82 32” για το τέλος. Ο Μπράουν με φόλοου, έστειλε το ματς στην παράταση, 84-84.

Μία σου και μία μου, πήγαιναν οι δύο ομάδες στην παράταση. Δύο βολές του Ντιαλό, έκαναν το 87-86. Ένα γκολ-φάουλ του Γουίλμπεκιν, έδωσε εκ νέου το πρωτάθλημα στους Τούρκους για το 88-87. Ο Χέιζ, με τρίποντο έκανε το 91-87. Ο Τζέιμς το πάλευε, αλλά η Φενέρμπαχτσε ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη με 98-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 39-47, 60-60, 84-84, 98-94 (παρ.)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 17 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μπιρσέν , Γουίλμπεκιν 21 (6/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έντουαρντς 3, Μαχμούτογλου, Χέιζ – Ντέιβις 18 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ) , Πιερ , Γκούντουριτς 17 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μπούκερ 8 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καλάθης 10 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6 (6 ριμπάουντ) , Οκόμπο 9 (1?3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Λόιντ, Μπλόσομγκεϊμ 6 (6 ριμπάουντ), Μακουντού , Ντιάλο 13 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μοτιεγιούνας 11, Ουαταρά 19 (2/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χολ 7 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 23 (4/10 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη)

Φενέρμπαχτσε: Εκτός με Βιλερμπάν (26/01)
Μονακό: Εντός με Μιλάνο (26/01)