Πήρε τη “ματσάρα” ο ΠΑΟΚ (video)

Οι Θεσσαλονικείς, όντας αποτελεσματικότεροι στην τέταρτη περίοδο, επικράτησαν με 97:92 του Προμηθέας Πάτρας στην Πυλαία και πλέον “φιγουράρει” στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League.

Η διαφορά στο σκορ του παιχνιδιού δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης, καθώς οι Πατρινοί βρίσκονταν μπροστά για 30 λεπτά, ενώ υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, ήταν πιο ψύχραιμος στο τέλος και κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη σε ένα ματς που μετατράπηκε σε… θρίλερ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν… ορεξάτες στο παιχνίδι και μέχρι το 3ο λεπτό ήταν ισόπαλες (11:11). Στη συνέχεια ο Προμηθέας πήρε… κεφάλι στο σκορ και ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στους εννιά πόντους (22:13, 6′). Η υπόλοιπη πρώτη περίοδος κύλησε στον ίδιο… επιθετικό ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 30:23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να μειώσει, αρχικά, τη διαφορά και το κατάφερε (34:30, 13′). Ενώ το ματς βρισκόταν συνεχώς στη διαφορά των τριών πόντων, οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Τσιακμά έφεραν τον “Δικέφαλο” στον πόντο (39:38, 17′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Προμηθέα να προηγείται με 47:46.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο… φορτσάτος και πήρε το προβάδισμα μετά από πολλή ώρα (53:51, 22′). Oι δύο ομάδες βάδιζαν… χέρι-χέρι, με το παιχνίδι να έχει μετατραπεί σε πραγματικό ντέρμπι (59:59, 25′). Ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά μπροστά (65:62, 28′), όμως οι Πατρινοί “αντεπιτέθηκαν” και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να προηγείται με 70:67.

Οι Θεσσαλονικείς, όπως σε κάθε περίοδο, μπήκαν δυνατά στην τελευταία περίοδο και πήραν ξανά το προβάδισμα (77:74, 33′). Το ντέρμπι… καλά κρατούσε και ο Προμηθέας βρισκόταν κοντά στους γηπεδούχους (80:78, 35′). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, με 7:0 σερί, έκανε το 87:78 στο 37′ και πήρε σημαντική διαφορά. Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του φοβερού παιχνιδιού που έγινε στην Πυλαία, επικρατώντας με 97:92.

Δεκάλεπτα: 23:30, 46:47, 67:70, 97:92

O MVP

Ο Τζέιλεν Χαντς ήταν ο πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση, καθώς τελείωσε με 14 πόντους (4/4 βολές, 2/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ στα 28:53 λεπτά που συμμετείχε.

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Φράνκε 18, Ράιλι 21, Τσιακμάς 10, Χαντς 14, Μαργαρίτης 6, Πόλεϊ 6, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης, Σαλούστρος 8, Σαρικόπουλος, Ρένφρο 10

Προμηθέας Πάτρας (Μάκης Γιατράς): Κάουαν 8, Ντάνγκουμπιτς 7, Γιάνγκ 21, Κόντιτ 6, Τσαϊρέλης 4, Μουράτος 8, Γκίκας, Κακλαμανάκης, Σίμπσον, Τανούλης 12, Κουλμπόκα 22.//