Πήρε τη ματσάρα το Ντάλας με εξωγήινο Ντόντσιτς!

Οι Μάβερικς πέρασαν νικηφόρα, στη δεύτερη παράταση, από το Λος Άντζελες με 119-115, με τον Σλοβέντο γκαρντ, που όχι μόνο πέτυχε ένα ακόμη triple-double, αλλά αγωνίστηκε και για 53′ (!) λεπτά, σπάζοντας τα κοντέρ.

Ο Λούκα Ντόντσιτς πραγματοποίησε μια εξωγήινη παράσταση κόντρα στους Λος Άντζελες Λέικερς. Ο Σλοβένος σούπερ σταρ των Ντάλας Μάβερικς χρειάστηκε να μείνει στο παρκέ για σχεδόν 53′ λεπτά (52’43”) και να σημειώσει το 9ο φετινό του triple-double με 35 πόντους (10/19 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/7 βολές), 14 ριμπάουντ και 13 ασίστ, για να χαρίσει μία σπουδαία και σημαντική νίκη στην ομάδα του, μετά από δύο συγκλονιστικές παρατάσεις για το τελικό 115-119.

Οι γηπεδούχοι κυνηγούσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς μετά το αρχικό 2-0 πήρε ξανά το προβάδισμα στο 83-81. Οι “λιμνάνθρωποι” βρέθηκαν μπροστά με 101-98 στα 11.8″ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας μετά από δύο εύστοχες βολές του Ράσελ Γουέστμπρουκ. Ο Ντόντσιτς, που δεν είχε βάλει πόντο στην τέταρτη περίοδο, σημείωσε step-back τρίποντο στα 6″ και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού το σουτ που δοκίμασε ο Τόμας Μπράιαντ στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Οι Λέικερς έφτασαν ξανά κοντά στη νίκη, αφού προηγούνταν με 108-105, 47.8″ πριν από την ολοκλήρωση του έξτρα πενταλέπτου, με τις βολές του Λεμπρόν Τζέιμς. Ο Ντόντσιτς είχε και πάλι τη λύση για το Ντάλας και με νέο step-back τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση. Εκεί η ομάδα του Τζέισον Κιντ είχε περισσότερες λύσεις και αντοχές και μπόρεσε τελικά να πάρει ένα πολύ σπουδαίο.

Για τους γηπεδούχους, που δεν είχαν ξανά τον Άντονι Ντέιβις, ο “βασιλιάς” έκανε εκπληκτικό παιχνίδι και πλησίασε το triple-double, με 24 πόντους, 16 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ κομβικός ήταν και ο Γουέστμπρουκ, με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους πέρα από τον απίθανο Ντόντσιτς, σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Κρίστιαν Γουντ (24 πόντους, 14 ριμπάουντ) και Τιμ Χάρνταγουεϊ (22 πόντους, 8 ριμπάουντ).

Τα δωδεκάλεπτα: 22-36, 48-59, 76-82, 101-101 (κ.α), 108-108 (α παρ.), 115-119 (β παρ.).//