Πήρε τη ματσάρα της Νίκαιας ο Ιωνικός (video)

Σε έναν αγώνα-θρίλερ που πήγε έως και την παράταση, η ομάδα του Άγγελου Τσίκλιρα επικράτησε με 89-84 στο “Κ.Γ. ΝΙΚΑΙΑΣ “Πλάτων” ξεκινώντας… με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Basket League.

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να κάνει… ότι θέλει στις δύο ρακέτες, οι γηπεδούχοι έκαναν το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα. Ο 38χρονος σέντερ μετρούσε 8 πόντους και 5 ριμπάουντ σε μόλις οκτώ λεπτά. Ο Κολοσσός έμοιαζε… μουδιασμένος στα πρώτα 15 λεπτά, έχοντας αρκετά άστοχα σουτ. Στο φινάλε του ημιχρόνου, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου ανέτρεψαν το σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με δύο πόντους.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι Ροδίτες έφτασαν έως και το +9, όμως οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν… πολύ σκληρή για να “πεθάνουν”. Ο Καπελάν ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων για την ομάδα του Τσικλίρα. Παράλληλα, στα πρώτα 34 λεπτά μόλις έξι παίκτες του Ιωνικού είχαν αγωνιστεί, πέντε εκ των οποίων είχαν σκοράρει.

Στα τελευταία 200 δευτερόλεπτα το ματς εξελίχθηκε σε… θρίλερ. Οι Αρσενόπουλος και Μαυροκεφαλίδης έβαλαν δύο μεγάλα σουτ βάζοντας την ομάδα τους στο +6. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν (78-78) με 3/3 εύστοχες βολές του Γιαννόπουλου στα 12.5″. Στο τέλος βγήκε και η άμυνα, με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Νικαιώτες βρέθηκαν γρήγορα στο +6 (86-80) χάρη σε δύο τρίποντα των Σίμονς και Λέισι. Στη συνέχεια κατάφεραν να κρατήσουν αυτό το προβάδισμα και εν τέλει πήραν τη νίκη με σκορ 89-84.

O MVP

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Ο Έλληνας σέντερ τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ σε 39 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα!

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-40, 57-57, 78-78, 89-84(παρ)