Πήρε “Άλφα” και πρωτιά η Μονακό

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 64-60 από τους Μονεγάσκους, πληρώνοντας την κακή τρίτη του περίοδο, στην οποία πέτυχε μόλις 8 πόντους, όσα και τα λάθη των παικτών του Μπαρτζώκα. Εξαιρετική άμυνα από τους γηπεδούχους, με τον Άλφα Ντιαλό να κάνει εκπληκτικά πράγματα με 16 πόντους.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 64-60 από τη Μονακό στη Γαλλία για την 18η αγωνιστική της Euroleague και έπεσε στο 11-7, με τους Μονεγάσκους να ανεβαίνουν στην πρώτη θέση με 12-6. Η ομάδα του Μπαρτζώκα παρά το αρχικό 8-20, δεν κατάφερε σε δεύτερη και τρίτη περίοδο να διατηρήσει την ίδια επιθετικότητα, ενώ είχε σημαντικά προβλήματα στη δημιουργία, τα οποία οφείλονταν και στο κακό βράδυ του Γουόκαπ και μοιραία γνώρισαν την ήττα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άλφα Ντιαλό με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ και σκορ στα κρίσιμα σημεία, με τον Τζέιμς να προσθέτει 19 πόντους και να ξεκολλά στη δεύτερη περίοδο την ομάδα του. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άλεκ Πίτερς με 12 πόντους και 4/5 τρίποντα, με τον Φαλ να προσθέτει 9 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με αρκετές άστοχες προσπάθειες ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες στα πρώτα 2:30”, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων με τρίποντο του Παπανικολάου (2-7 στο 3′). Οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν περισσότερο το ρυθμό τους και με τον Φαλ να μπαίνει στην εξίσωση ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (4-13 στο 6′). Η Μονακό δεν μπορούσε να βρει σκορ ούτε κοντά, ούτε μακριά από το καλάθι και η ομάδα του Μπαρτζώκα έκλεισε την περίοδο στο +12 (8-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μονακό συνέχισε να είναι άστοχη στα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται και να φτάνει στο +14 (10-24), πριν την αντίδραση του Τζέιμς. Ο Αμερικανός με τρία συνεχόμενα τρίποντα στην περίοδο μείωσε για την ομάδα του στους 8 (19-27 στο 14′), όμως οι Πειραιώτες συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο, παίρνοντας σκορ και από τον πάγκο, με δύο απανωτά τρίποντα του Πίτερς (22-34 στο 17′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ξέσπασμα των Μονεγάσκων, που έφερε τη διαφορά στο -3 (31-34).

Στο δεύτερο μέρος η Μονακό πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με τρίποντο του Ουατάρα (37-34 στο 22′), με τον Ολυμπιακό να αντιδρά με τους Φαλ και ΜακΚίσικ και να ισοφαρίζει για το 39-39 στο 23′. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στη τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να χάνουν αρκετές προσπάθειες και την ομάδα του Μπαρτζώκα να έχει σκοράρει μόλις 6 πόντους σε οκτώμιση λεπτά (45-40 στο 29′), έχοντας κάνει και οκτώ λάθη. Η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 45-42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ντιαλό ανέβασε ρυθμό από πλευράς Μονακό και έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του (51-45 στο 32′). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα αντέδρασαν, ο Πίτερς ήταν σε καλό βράδυ και η διαφορά κατέβηκε εκ νέου, αρχικά στους 4 (52-48 στο 33′) και στη συνέχεια στον πόντο με την προσπάθεια του Μπλακ (52-51 στο 35′). Το ελεύθερο χαμένο lay-up του Πίτερς στο 36′ για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Μπαρτζώκα, πείσμωσε τον Αμερικανό, που πέτυχε νέο τρίποντο στην επόμενη φάση για να διατηρήσει κοντά τον Ολυμπιακό (59-56 στο 38′). Ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο 64-60, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να διατηρούν την ηρεμία τους στα τελευταία λεπτά.