Πήραν το ντέρμπι οι Σέλτικς | Μέγας “Αλέξανδρος” στη Φιλαδέλφεια

Η Βοστώνη κέρδισε με 109-98 στην έδρα των Μπρούκλιν Νετς και συνεχίζει να προελαύνει, τη στιγμή που ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ σταματούσε στους 37 πόντους κόντρα στους Σίξερς.

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζεται η δράση στο ΝΒΑ, το βράδυ που οι Μπόστον Σέλτικς πέρασαν σχετικά εύκολα από την έδρα των Μπρούκλιν Νετς, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Σημαντική κρίθηκε η απουσία του Ντουράντ για τους Νετς, τη στιγμή που απουσίαζε και ο Μπράουν για τη Βοστώνη. Στο άλλο παιχνίδι την ίδια ώρα, ο εντυπωσιακός φέτος Γκίλτζιους-Αλεξάντερ φιλοδωρούσε με 37 πόντους το καλάθι των Σίξερς και νικούσε σχεδόν… μόνος του τους Εμπίντ και Χάρντεν (114-133).

Η πρώτη περίοδος στο Μπρούκλιν βρήκε τις δύο ομάδες στο 31-29, με σκορ εκατέρωθεν και καμιά από τις δύο να μην ξεφεύγει στο σκορ, με τους Σέλτικς στο δεύτερο δωδεκάλεπτο να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων, έχοντας σκορ από τον πάγκο και πήγαν στο ημίχρονο στο +3 (57-60).

Δύο απανωτά τρίποντα των Σμαρτ (16 πόντους, 10 ασίστ) και Τέιτουμ (20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ανέβασαν τη διαφορά στο +6 στην αρχική του τρίτου δωδεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι έμεναν κοντά, κυρίως με τις προσπάθειες των Ίρβινγκ (24 πόντους, 6 ασίστ) και Γουόρεν (20 πόντους). Στη τελευταία περίοδο οι Σέλτικς έσφιξαν την άμυνά τους και πήραν μία σημαντική νίκη, για να παραμείνουν στην πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας (31-12), τη στιγμή που οι Νετς έμειναν δεύτεροι (27-14).

Τα δωδεκάλεπτα: 31-29, 57-60, 82-84, 98-109

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο στη Φιλαδέλφεια (25-16) που έληξε ισόπαλη (35-35), οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (19-23) κέρδισαν τις επόμενες τρεις με τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να κάνει ξανά εντυπωσιακά πράγματα. Με επιμέρους 6-18 ξεκίνησε το δεύτερο δωδεκάλεπτο και κάπου εκεί οι Θάντερ δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, πετυχαίνοντας 67 (!) πόντους στο πρώτο μέρος.

Η αντεπίθεση των Σίξερς με την έναρξη της επανάληψης και με επιμέρους σκορ 13-0 (70-67) τους έδωσε αρχικά το προβάδισμα, όμως η Οκλαχόμα είχε περισσότερες λύσεις επιθετικά και κυρίως είχε βρει το τρόπο να περιορίσει, όσο είναι δυνατόν, το σκοράρισμα των γηπεδούχων. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τους 37 πόντους του ΓκίλτζιουςΑλεξάντερ να νικάνε τα double-double των Εμπίντ (30 πόντους, 10 ριμπάουντ) και Χάρντεν (24 πόντους, 15 ασίστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 35-35, 57-67, 85-101, 114-133//