Πήραν τη ματσάρα στο “Πριγκιπάτο” οι Μονεγάσκοι!

Το απόλυτο κρατάει η Μονακό μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, επικρατώντας της Αναντολού Εφές με 95-92 για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

Σε ένα ντέρμπι που… τα είχε όλα, η Μονακό έμεινε “ζωντανή” στο τέλος και κατάφερε να επικρατήσει στον “έξτρα χρόνο” της Αναντολού Εφές, με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να διαμορφώνεται στο 95-92. Κορυφαίος για τους Μονεγάσκους ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος έστειλε και το ματς στον έξτρα πεντάλεπτο.

Η Αναντολού Εφές άρχισε πιο δυναμικά την αναμέτρηση στο “Πριγκιπάτο” και κατάφερε σύντομα να προηγηθεί με 8-4 με πρωταγωνιστές της τον Μίτσιτς και τον Κλάιμπερν. Οι Τούρκοι μάλισταν συνέχισαν εξίσου “ζεστά” στην πρώτη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά στους εννέα πόντους (15-6, 6′) χάρη σε ενέργειες των Εμπαγιέ και Ζίζιτς. Η Μονακό προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο οι Πρωταθλητές Ευρώπης “έκλεισαν” την πρώτη περίοδο με +8 πόντους διαφορά (20-12).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι”έτρεξαν” άμεσα ένα 7-0 σερί (20-19, 12′) και μείωσαν αισθητά τη διαφορά με πρωτεργάτες τους τον Χολ και τον Μοερμάν. Λίγο αργότερα, ο Ντιαλό έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Γάλλους. Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν αντέδρασε σε αυτό το σημείο, βρήκε λύσεις δια χειρός Πλάις και Εμπαγέ, μειώνοντας ξανά στον πόντο (29-28, 18′). Οι σκληρές “μάχες” αυξήθηκαν εκατέρωθεν και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Μονακό να έχει το ισχνό προβάδισμα με 36-35.

Οι ομάδες εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο εξίσου δυναμικά και στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας πόντους από τον Μίτσιτς η Εφές και από τον Μπλοσομγκέιμ η Μονακό αντίστοιχα. Μετά από ένα τρίποντο του Εμπαγιέ, η ομάδα του Ομπράντοβιτς “πάτησε το πόδι στο γκάζι” τρέχοντας ένα 8-0 σερί (55-48, 27′) έχοντας ως κύριους εκφραστές της στην επίθεση τον Οκόμπο και τον Μοτεγιούνας. Η αντίδραση των Πρωταθλητών Ευρώπης ήταν άμεση και με συνεχόμενους πόντους από τους Μπομπουά και Κλάιμπερν, κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ (60-58) για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς από τη μεριά των φιλοξενουμένων και ο Μάικ Τζέιμς με τον Ντιαλό πήραν τη “σκυτάλη” στο σκοράρισμα στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με το σκορ να εναλλάσσεται διαρκώς. Ο Μοτεγιούνας έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους (75-71, 36′), ωστόσο ο Κλάιμπερν με δυο διαδοχικά τρίποντα έβαλε δύσκολα στους Μονεγάσκους. Ο Μάικ Τζέιμς περίπου μισό λεπτό πριν το φινάλε, κατάφερε με δύσκολη ατομική ενέργεια να ισοφαρίσει σε 82-82. Η Εφές δεν τα κατάφερε στην τελευταία της επίθεση με κακή ενέργεια του Μίτσιτς και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον “έξτρα χρόνο”, ο ηγέτης των γηπεδούχων, Μάικ Τζέιμς, έμοιαζε ασταμάτητος, σημειώνοντας δύσκολους πόντους μετά από καλές άμυνες των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ήταν άστοχοι στο “έξτρα πεντάλεπτο” και ο Ντιαλό με δυο εύστοχες βολές, “χάρισε” τη νίκη στη Μονακό, η οποία επικράτησε στο τέλος των Πρωταθλητών Ευρώπης με 95-92.

O MVP

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν σήμερα ο “συνήθης ύποπτος”, Μάικ Τζέιμς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα, μετρώντας παράλληλα 4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 8/9 βολές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 36-35, 58-58, 82-82, 95-92 (παρ.)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Περούγκα, Κορομηλάς

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 9 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόιντ 3 (1), Μπλοσομγκέιμ 6 (3/4 δίποντα), Ντιάλο 15 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μοερμάν 14 (3/6 τρίποντα), Μοτιεγιούνας 14 (7/8 δίποντα), Στραζέλ 2, Χολ 9 (4/4 δίποντα), Τζέιμς 19 (4/9 δίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 10 (2), Μπαλμπάι, Μπράιαντ 1, Κλάιμπερν 27 (4/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αρνα, Τουντσέρ, Πλάις 10 (4/8 δίποντα), Μίτσιτς 20 (5/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Εμπαγιέ 13 (2/4 τρίποντα), Πολονάρα 2, Ζίζιτς 9 (4/4 δίποντα), Ντάνστον.