Πήγε να… βγάλει τα μάτια της, αλλά άντεξε η Εφές

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρισκόταν διαρκώς μπροστά στο σκορ με διψήφιο αριθμό πόντων, όμως ένα “νεκρό” διάστημα στην τέταρτη περίοδο μετέτρεψε το “πάρτι” σε… θρίλερ, επικρατώντας τελικά με 80-75 της Μπαρτσελόνα.

Η Αναντολού Εφές ήταν ανώτερη από τους Καταλανούς για 34 λεπτά, όμως οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και κόντραραν τους πρωταθλητές Ευρώπης στο τέλος, μη καταφέρνοντας όμως να πάρουν τη νίκη. Στο 12-7 και τη δεύτερη θέση με τετραπλή ισοβαθμία, πλέον, η Μπαρτσελόνα, ενώ οι Τούρκοι “πάτησαν” οχτάδα με ρεκόρ 10-9.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παρκέ από την Μπαρτσελόνα και προηγήθηκαν με 9-0, στο 3′. Η Εφές συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και οι Καταλανοί δεν έβρισκαν τρόπο να τη σταματήσουν (16-7, 7′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να έχουν διψήφια διαφορά (21-9) και τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να ψάχνει… αντίδοτο.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου δεν άλλαξε κάτι στο παρκέ, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να διατηρεί το ευρύ προβάδισμα (26-13, 13′). Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά άστοχοι και η Εφές το εκμεταλλευόταν, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (31-19, 16′). Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-29, την ώρα που η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε από εκεί που τελείωσε το πρώτο, με την Αναντολού Εφές να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα (42-32, 23′). Οι Τούρκοι ήταν “καυτοί” στο αποψινό παιχνίδι και η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους (55-43, 27′). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 62-48.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπήκε δυνατά και στην τέταρτη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμη και στους 17 πόντους (70-53, 33′). Η Μπαρτσελόνα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και μείωσε στους πέντε πόντους, με “κρεσέντο” των Χίγκινς και Ντα Σίλβα (71-65, 37′). Ο Αμπρίνες, 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, μείωσε στους τρεις (75-72), όπως και ο Χίγκινς στα 10″ (78-75), όμως η Εφές κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-75.

O MVP

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, με τον Σέρβο γκαρντ να τελειώνει με 17 πόντους (3/4 βολές, 1/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα), 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε 33:56 λεπτά συμμετοχής.//

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 28-39, 48-62, 75-80

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 10, Πάουλι, Σανλί 6, Βέσελι 4, Κάλινιτς 9, Λαπροβίτολα 5, Αμπρίνες 4, Χίγκινς 17, Τόμπι, Κούριτς 2, Γιοκουμπάιτις 3, Μίροτιτς 15

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 17, Μπομπουά 11, Σίνγκλετον 5, Μπράιαντ 2, Κλάιμπερν 6, Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 12, Μίτσιτς 17, Εμπαγιέ 9, Ζίζιτς, Ντάνστον 1