Πέταξε για τα νοκ-άουτ το Περιστέρι!

Αποφεύχθηκε ο ελληνικός εμφύλιος στην επόμενη φάση του BCL, καθώς η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έδειξε ψυχή στο Ισραήλ και επιβλήθηκε με 90-87 επί της Μπνέι Χασαρόν και τώρα περιμένει τη γαλλική Ντιζόν.

Θρίαμβος για το Περιστέρι στο Ισραήλ, καθώς η ομάδα των δυτικών προαστίων επιβλήθηκε με 90-87 και πήρε την πρόκριση για τα play-in του Basketball Champions League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη θα αντιμετωπίσει την Ντιζόν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, η οποία θα έχει και το πλεονέκτημα έδρας σε σειρά best of three. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Φρανσίσκο με 21 πόντους και Ντένμον με 25 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλες “μάχες” εκατέρωθεν. Το Περιστέρι σύντομα πήρε ισχνό προβάδισμα με 10-7 έχοντας ως πρωταγωνιστές του τον Μπίλαν και τον Φρανσίσκο και στη συνέχεια, ανέβασε υπέρ του τη διαφορά στους 8 πόντους (9-17, 8′). Στη συνέχεια, η Μπνέι Χασαρόν αντέδρασε και με πρωτεργάτες τους Μπαμπ και Κεμπ “έτρεξε” ένα 10-0 σερί, “κλείνοντας” μπροστά στο σκορ την πρώτη περίοδο με 19-17.

Το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη έβγαλε αντίδραση στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου και με κύριους εκφραστές του τον Ραντάνοφ και τον Τζούστον, ισοφάρισε σε 24-24 (13′). Οι γηπεδούχοι απέκτησαν και πάλι το “πάνω χέρι” στο προβάδισμα, ωστόσο τα τρίποντα του Ντένμον και η ενέργεια που έβγαλαν οι Αγραβάνης και Κασελάκης, έφεραν ξανά τους φιλοξενούμενους στον πόντο (35-34, 16′). Οι φιλοξενούμενοι πήραν… αέρα 5 πόντων (38-43, 18′) μετά από τρίποντο του Κασελάκη και με την ίδια εικόνα ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος του ματς. Η ομάδα των δυτικών προαστίων πήγε στην ανάπαυλα με το +3 (45-48) μετά από μια… τρίποντη βόμβα του Ντένμον.

Το Περιστέρι μπήκε πολύ δυναμικά στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης και με ένα 7-0 σερί, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (45-55, 23′), έχοντας πρωταγωνιστές του τον Μπίλαν και τον Φρανσίσκο. Οι Ισραηλίτες αντέδρασαν, με τον Κεμπ να σκοράρει και τον Χούκερ να δημιουργεί, έβαλαν και πάλι… φωτιά στο ματς (54-55, 25′). Η εικόνα παρέμεινε ίδια στα επόμενα λεπτά της περιόδου και από τις δυο πλευρές, με τον Κοέν να ευστοχεί σε δυο βολές και να δίνει ισχνό προβάδισμα (68-67) στους γηπεδούχους για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με το πέρασμα των πρώτων λεπτών στην τελευταία περίοδο, “έσφιξαν” την άμυνά τους και πήραν “κεφάλι” 4 πόντων (73-77, 34′) μετά από ενέργειες του Φρανσίσκο. Οι Περιστεριώτες δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους χάρη στην εκπληκτική αμυντική τους λειτουργία και σε συνδυασμό με τις κομβικές προσπάθειες των Κασελάκη και Φρανσίσκο, απέκτησε προβάδισμα… ασφαλείας (74-82, 38′) σε κρίσιμο σημείο. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι στο τέλος και κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη με 90-87 επί της Μπνέι Χασαρόν, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Ο MVP

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Φρανσίσκο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, μετρώντας 4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 4/4 βολές. Επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Μάρκους Ντένμον, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου με 25 πόντους έχοντας 3/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 4/6 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 45-48, 68-67, 87-90

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιούλιν, Γιλμάζ, Γκρατσίν

ΜΠΝΕΙ ΧΑΣΑΡΟΝ (Φράνκο): Μπαμπ 14 (0/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κοέν 1, Χούκερ 6 (1/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κεμπ 32 (9/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Τόμπσον 16 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκαμπλ 13 (5/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη, 5 φάουλ), Κράβιτς, Βαν Βλιετ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Αγραβάνης 12 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντένμον 25 (3/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 4/6 βολές), Φρανσίσκο 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 5 (1), Μωραΐτης 3 (1), Μπίλαν 15 (5/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Τζούστον, Περσίδης 5 (1), Ραντάνοβ 4 (4 ριμπάουντ).//