Περίπατος για Προμηθέα

Υγιεινός περίπατος αποδείχθηκε για τον Προμηθέα το ματς πρεμιέρας για το Basketball Champions League κόντρα στην Οπάβα, με τους Πατρινούς να επικρατούν με 115-66.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου όχι απλά δεν συνάντησε καμία αντίσταση από τους Τσέχους, οι οποίοι αγωνίζονται χωρίς Αμερικανούς στο ρόστερ τους, κατάφερε να επικρατήσει με μια …ασύλληπτη διαφορά, αλλά και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Μετά το αρχικό 2-0 και 4-3 της Οπάβα, ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω του.

Με “όπλο” του την πιεστική άμυνα που του έδωσε την δυνατότητα να τρέξει στον αιφνιδιασμό, αλλά και την μεγαλύτερη ποιότητά του, τόσο ατομικά, όσο και ομαδικά, πολύ γρήγορα δημιούργησε υπέρ του διαφορά, που συνεχώς μεγάλωνε.

Το 3-4 έγινε 16-4 και 22-9, με το ματς να… έχει πάρει τον δρόμο του…

32-12 στο δεκάλεπτο και 65-27 σκορ ημιχρόνου, ουσιαστικά το παιχνίδι στο “Δ. Τόφαλος” τελείωσε πολύ νωρίς.

Με το δεύτερο ημίχρονο να έχει τυπικό χαρακτήρα, οι Πατρινοί παίζοντας με σοβαρότητα διατηρούσαν την μεγάλη διαφορά, “κλείνοντας” την 3η περίοδο προηγούμενοι με την διαφορά να αγγίζει τους 50 πόντους, 90-42. Το… κοντέρ σταμάτησε στο +49 για την ελληνική ομάδα που επικράτησε με 115-66, σ’ ένα ματς που δεν αντέχει σε κριτική.

Τα δεκάλεπτα: 32-12, 65-27, 90-42, 115-66.

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 11(2), Κόνιαρης 7(1), Χάιλ 12(2), Ετζενίκε 8, Κούρουκς, Κάουαν 14(1), Στέφενς, Κόφεϊ 16(1), Πλότας 6, Κάουαν 15(2), Καραγιαννίδης 4, Ρέινολντς 12(3), Μπαζίνας 10(2), Πρέκας.

Οπάβα (Τσούντεκ): Πουρσλ 10(1), Κουρίλ 5(1), Σβαντρλίκ 3(1), Μόρκαν 7(1), Σιρίνα 5(1), Σλάβικ 3, Πέχατσεκ 16(3), Φάρσκι 6(2), Γκνιάντεκ 2, Γιουρέτσκα 7(1).//ΑΤ.