Πέρασε δύσκολα από τη Νίκαια ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν δύσκολα με 86-78 του Ιωνικού στη Νίκαια, για την 25η αγωνιστική της Μπάσκετ Λιγκ.

Ο… κουρασμένος Ολυμπιακός από το κρίσιμο παιχνίδι με τη Μονακό ζορίστηκε στη Νίκαια, αλλά κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που «έχτισε» στα πρώτα δύο δεκάλεπτα και να πάρει τη νίκη.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δυο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα σκορ και να είναι αρκετά άστοχες ειδικά πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά την πίεση των γηπεδούχων, τρέχοντας ένα μικρό σερί 6-0, ανέβασαν τη διαφορά πάνω από διψήφια νούμερα (20-9). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να προηγούνται 22-11 χάρη σε καλάθι Φαλ που προήλθε από την εξαιρετική ασίστ του Σλούκα.

Με την έλευση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, αλλά και την υπεροχή του Ζαν-Σαρλ μέσα στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να αποκτήσει στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, προβάδισμα 16 πόντων (37-21). Στη συνέχεια ακολούθησε ένα μικρό διάστημα «αφλογιστίας» από τις δυο ομάδες, με τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά και πάλι σε μονοψήφια διαφορά (32-40, 18′). Οι φιλοξενούμενοι όμως «ανέβασαν στροφές» και με ένα επιμέρους σκορ 10-2, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +16 (50-34).

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους, το «μοτίβο» της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Οι Πειραιώτες είχαν την υπεροχή, έβρισκαν πόντους στην επίθεση και διατηρούσαν σταθερά καλή άμυνα. Με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη και Ντόρσεϊ, η διαφορά έκλεισε στο +11 (53-64) στην τρίτη περίοδο, ωστόσο οι γηπεδούχοι αρνούνταν να παραδώσουν τα «όπλα». Στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, οι Μαυροκεφαλίδης και Μόουζες ηγήθηκαν στην επίθεση του Ιωνικού και ροκάνισαν τη διαφορά έως και στους 4 πόντους (70-74). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι», με τη ψυχραιμία του Κώστα Σλούκα, διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ έως το φινάλε και πήραν τη νίκη.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε την αρχή, ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες πήρε την σκυτάλη και οι δυο τους (μαζί με τα ξεσπάσματα του Βαγγέλη Τζόλου) αποφάσισαν να βάλουν “φωτιά” στο παιχνίδι στην τελευταία περίοδο. Σε τέτοιο βαθμό, που ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την κυριαρχία στα ριμπάουντ (είχε 16 επιθετικά στο 35′) για να μαζέψει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (70-74). Περισσότερη πίεση στην πλευρά του Ολυμπιακού όμως δεν υπήρξε, αφού ο Κώστας Σλούκας πήρε τις σωστές αποφάσεις.

Οι ερυθρόλευκοι διατηρήθηκαν σε θέση οδηγού μέχρι το φινάλε και πήραν τη νίκη, αναζητώντας πλέον ακόμη στα δύο τελευταία παιχνίδια για να έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στην post season.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 34-50, 53-64, 78-86.

Ιωνικός (Τσίκληρας): Χάμιλτον 8 (3/15 σουτ, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 λάθη), Τζόλος 14 (3/5 τρίποντα), Μαυροκεφαλίδης 21 (8/15 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκιουζέλης 3 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ), Τούμπα 6 (8 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος 15 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόουζες 11 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (0/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 10 (2), Φαλ 6 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 8 (2), Έισι 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 9 (1), Σλούκας 6 (1/6 σουτ, 10 ασίστ), Μάρτιν 4 (5 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/4 βολές), ΜακΚίσικ 10 (1).