Πέρασε από το Βερολίνο η Μονακό με δίδυμο Οκόμπο-Τζέιμς

Οι δυο γκαρντ της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς έκαναν τα πάντα για να δώσουν μια ακόμα νίκη την φετινή σεζόν επικρατώντας με 90-82 εκτός έδρας της Άλμπα, έχοντας ως στόχο ακόμα και την δεύτερη θέση της Euroleague.

Η Μονακό δεν ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση με την Άλμπα Βερολίνου, καθώς βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στην πρώτη περίοδο (27-13), με τους Γερμανούς να κάνουν εξαιρετικό δεκάλεπτο αμυντικά και επιθετικά. Στην δεύτερη περίοδο η Μονακό έκανε την ανατροπή, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μάικ Τζέιμς και τον Έλι Οκόμπο που πέτυχαν κρίσιμους πόντους για να κλείσουν το ημίχρονο με έξι πόντους προβάδισμα (39-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο διατήρησαν την διαφορά από το πρώτο μέρος, με τους Γερμανούς να γίνονται απειλητικοί σε πολλά σημεία του παιχνιδιού, αλλά ο Σάσα Ομπράντοβιτς είχε περισσότερες λύσεις από τον Γκονθάλεθ που δεν βρήκε στο πρόσωπο κανενός παίκτη την λύτρωση. Στην τελευταία περίοδο τίποτα δεν άλλαξε, με τους “Μονεγασκους” να παίρνουν την νίκη που ήθελαν με 90-82 για ανέβουν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.