Πέρασε από το Βελιγράδι η Μπαρτσελόνα

Ο Νίκολα Μίροτιτς σημείωσε ένα ασύλληπτο τρίποντο στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (84-84) με τους μπλαουγκράνα να καταφέρουν να φύγουν με μεγάλη νίκη από τη Σερβία με 99-94.

Την 11η νίκη της στην Euroleague πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε στην παράταση του Ερυθρού Αστέρα με 99-94.

Με το μαχαίρι στα… δόντια και το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε η Μπαρτσελόνα, η οποία προηγήθηκε στο 6′ με 17-10 με τον Τόμας Σατοράνσκι να έχει 9 πόντους με 3/3 τρίποντα. Η πρώτη περίοδος, άνηκε στους μπλαουγκράνα, που την έκλεισαν μπροστά στο σκορ με 28-17 με buzzer beater του Σανλί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, η οποία είχε φτάσει στους 15, 34-19 με τρίποντο του Αμπρίνες. Οι Σέρβοι, από αυτό το σημείο, έτρεξαν ένα επιμέρους 17-0! και πέρασε μπροστά στο σκορ με 36-34. Η ομάδα του Σάρας, δεν άργησε να ξαναπάρει τα ηνία, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με την Μπαρτσελόνα να κρατά το προβάδισμα της. Στο 25′ το σκορ ήταν 54-52 με καλάθι του Μίτροβιτς. Οι Σέρβοι, έκτοτε έτρεξαν ένα επιμέρους 13-2 σερί και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 8, 65-57 με τους Ντόμπριτς, Πετρούσεφ και Μπέντιλ να σκοράρουν.

Με καλάθι του Νέντοβιτς, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε διψήφια διαφορά, 67-57 με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. H διαφορά διαρκώς αυξανόταν, με την ομάδα του Ιβάνοβιτς να προηγέιται με 12, 72-60. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με τον Αμπρίνες να σημειώνει 2 τρίποντα μείωσε στους 4, 72-68. Η τρίποντη ραψωδία συνεχίστηκε και με τους Αμπρίνες και Σανλί η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ισοφάρισε σε 79-79. Ο Νέντοβιτς με 2/2 βολές έκανε το 81-79. Οι Σέρβοι δεν έχασαν βολή, αλλά ένα ασύλληπτο τρίποντο του Μίροτιτς έστειλε το ματς στην παράταση, 84-84.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Ισπανοί πήραν διαφορά τριών πόντων, 92-89 με τους Σατοράνσκι και Βέσελι να σημειώνουν πόντους. Η Μπαρτσελόνα, δεν έχασε το προβάδισμα, πήρε τη νίκη με 99-94 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 11-5.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-28, 40-43, 65-57, 84-84, 94-99 (παρ.)