Πέρασε από το Λαύριο ο Προμηθέας (video)

Στην πρώτη αναμέτρηση της νέας αγωνιστικής περιόδου στην Basket League, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκαμψε την αντίσταση των μαχητικών της αντιπάλων και επικράτησε με 90-80 στο “Κ.Γ. Λαυρεωτικής”.

Ξεκίνημα… με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα για τον Προμηθέα. Παρά το πρώτο κακό δεκάλεπτο, οι Πατρινοί κυριάρχησαν στη συνέχεια και πήραν την πρώτη νίκη της σεζόν. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη από την άλλη πάλεψε, όμως το έλλειμα ποιότητας και χημείας αποδείχθηκε καθοριστικό.

Παρ’ ότι το φαβορί ήταν ξεκάθαρα ο Προμηθέας, το Λαύριο μπήκε με… αυτοπεποίθηση στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά πιο εύστοχοι στα πρώτα λεπτά και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ για ολόκληρη την πρώτη περίοδο. Σταδιακά, ο Προμηθέας ανέβασε την έντασή του, κυρίως στην επίθεση και ισορρόπησε το ματς. Σίμπσον και Κουλμπόκα πρωταγωνίστησαν, με τους Πατρινούς να παίρνουν το προβάδισμα και να φτάνουν έως και το +11 (54-43) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά διαφορετικό, με το Λαύριο να κάνει μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Γερομιχαλός και Κόουλ είχαν την “μπαγκέτα” στην επίθεση με τη διαφορά να κατεβαίνει έως και στους δύο πόντους (64-62). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο διατήρησαν την ψυχραιμία τους και διαχειρίστηκαν την κατάσταση στην τελευταία περίοδο. Ο Κουλμπόκα ήταν με διαφορά ο κορυφαίος για την ομάδα του, φτάνοντας με σχετική άνεση στο νταμπλ νταμπλ. Τα τελευταία λεπτά αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το αποτέλεσμα ουσιαστικά να έχει κριθεί και το σκορ να είναι το τελευταίο “ερωτηματικό” που είχε απομείνει.

O MVP

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αρνόλντας Κουλμπόκα. Ο Λιθουανός πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ σε 33 αγωνιστικά λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-54, 66-73, 90-80

Λαύριο (Σερέλης): Φλαγκ 19 (8/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόουλ 16 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντούραμ 4, Σπρίντζιος, Κουρ 6, Γκρέι 2, Απόστολος Νικολαΐδης, Αλέξανδρος Νικολαΐδης 5 (1/7 σουτ), Πιλάβιος 4, Ζάρας 8 (2), Γερομιχαλός 16 (6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/5 βολές)

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Κάουαν 20 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κοντίτ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μουράτος, Σίμπσον 15 (5/9 τρίποντα), Κουλμπόκα 20 (3/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8/9 βολές, 11 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 9 (1), Γκίκας 5 (1), Χέλεμς 3, Κακλαμανάκης 10 (3/7 δίποντα, 4/4 βολές)