Πέρασε από την Πάτρα με τριάδα “φωτιά”! (video)

Με τους Ντένμον, Μπίλαν και Τζούστον να κάνουν σπουδαία πράγματα στο παρκέ, οι “πρίγκιπες της δυτικές όχθης” επικράτησαν με 77-71 του Απόλλωνα και έφτασαν τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα.

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Το Περιστέρι, με την τριάδα Ντένμον – Μπίλαν – Τζούστον να οργιάζουν, κατάφερε να πάρει την πρώτη εκτός έδρας νίκη με 77-71 κόντρα στον αξιόμαχο Απόλλωνα Πάτρας.

O αγώνας

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για το Περιστέρι, το οποίο με πλήρη στόχευση στον Μίρο Μπίλαν (7 πόντους) προηγήθηκε με 7 πόντους, 11-4 στο 4′. Με δύο τρίποντα, ένα του Ντένμον και ένα του Ντέιβις, η ομάδα των “δυτικών προαστίων” πήρε διψήφια διαφορά, 17-4 με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. O Απόλλων Πατρών, με καλάθια των Τέιλορ, Σίλα και Ντέιβις μείωσε στους 4, 19-15 και οδήγησε τον Βασίλη Σπανούλη στο να καλέσει τάιμ αουτ. Το δεκάλεπτο, έκλεισε στο 23-22 για το Περιστέρι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες συνεχίστηκε. To μομέντουμ, ήταν ξεκάθαρα με τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τους Ντέιβις, Τέιλορ και Τζόουνς να σκοράρουν κατά ριπάς και να δίνουν προβάδισμα στην ομάδα τους με 44-39 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για το Περιστέρι, ο Μπίλαν πάλευε με 13 πόντους, έχοντας 6/6 εντός πεδιάς.

Η αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ήταν μία ραψωδία για τον Μάρκους Ντένμον. Ο Αμερικανός, έβαλε γρήγορα – γρήγορα 11 πόντους και το Περιστέρι κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει και διψήφια διαφορά, 62-51. Ωστόσο και πάλι ο Απόλλων αντέδρασε. Καράμπελας και Ντέιβις σκόραραν για να μειώσουν οι γηπεδούχοι στους 3, 62-59 στο 28′. O Mπίλαν ήταν κυρίαρχος με 7/8 δίποντα και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 6, 66-60 στο 30′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και όπως ήταν λογικό το παιχνίδι έγινε πιο νευρικό, με τις δύο ομάδες να είναι πιο άστοχες. Με τρίποντο του Τζόουνς, ο Απόλλωνας μείωσε σε 66-63, αλλά το Περιστέρι αντέδρασε και με ένα 6-0 σερί αύξησε την διαφορά τους στους 9, 72-63, στο 35′. Με τρίποντο του Ντέιβις και δίποντο του Μπόγρη, οι Πατρινοί μείωσαν και πάλι στους 4, 72-68 τρία λεπτά για το τέλος του παιχνιδιού. Ο Ντένμον είχε και πάλι λύση και το Περιστέρι έφτασε σε μία δύσκολη νίκη με 77-71

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-39, 60-66, 71-77