Πέρασε από τη Νίκαια ο Προμηθέας (video)

Σε θετικό ρεκόρ (7-6) ανέβηκαν οι Πατρινοί, οι οποίοι σε ένα παιχνίδι που ήλεγχαν στο μεγαλύτερο διάστημα του, επικράτησαν του Ιωνικού με 74-66.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Προμηθέας κέρδισε εκτός έδρας τον Ιωνικό με 74-66 και έφτασε έτσι τις 7 νίκες στο πρωτάθλημα. Στο 3-10 “έπεσε” η ομάδα της Νίκαιας.

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα του Προμηθέα στο παιχνίδι, ο οποίος “χτυπούσε” στο ανοικτό γήπεδο και προηγήθηκε με 6-0 με τη συμπλήρωση τριών λεπτών στο ματς. Οι Νικαιώτες απάντησαν άμεσα, με ένα 5-0 με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη και τρίποντο του Χόκινς. Με γκολ-φάουλ του Τόμασον, οι Πατρινοί ανέβασαν την διαφορά τους στους 6, 15-9 στο 6′. Η ομάδα του Χριστόπουλου είχε το μομέντουμ και με τρίποντο του Κουλμπόκα πήρε διψήφιο προβάδισμα, 20-10. Ο Ιωνικός, γύρισε και πάλι στο παιχνίδι και με τον Κάπελαν να σημειώνει δύο τρίποντα μείωσε στο πόντο, 20-19. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-22 για τους Πατρινούς.

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερο και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με τους Γκίκα και Τανούλη πήρε… απόσταση 7 πόντων, 32-25 στο 14′. H ομάδα του Γιάννη Λίβανου, παρόλο που ήταν μόνιμα πίσω στο σκορ, δεν τα παρατούσε και με τον Χόκινς μείωσε στους 36-32. Ωστόσο, το κλείσιμο του ημιχρόνου άνηκε στους Πατρινούς, οι οποίοι με πλουραλισμό στην επίθεση και με μπροστάρη τον Τόμασον έκλεισαν το ημίχρονο στο συν 10, 45-35.

Οι Νικαιώτες είχαν καλύτερο ρυθμό στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου μειώνοντας στους 6, 47-41 με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη. Η ομάδα του Χριστόπουλου, είχε και πάλι απαντήσεις και με τους Κουλμπόκα, Κόντιτ και Σίμπσον πήγε την διαφορά στους 17, 57-41. Οι Πατρινοί, έκαναν ό,τι ήθελαν στο παιχνίδι και επί της ουσίας “κλείδωσαν” τη νίκη, αφού στο 30′ προηγήθηκαν με 64-48.

Mε ένα 10-0 σερί μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνικός, ο οποίος μείωσε στους 6, 64-58 στο 34′. Με γκολ-φάουλ του Κόντιτ, ο Προμηθέας πήρε ξανά διαφορά 9 πόντων, 69-60. Παρά την μεγάλη προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο ματς, η ομάδα του Χριστόπουλου διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και έφτασε σε μία σημαντική νίκη με 74-66.

Ο MVP

Κορυφαίος του παιχνιδιού για τον Προμηθέα ήταν ο Αρνόλντας Κουλμπόκα, ο οποίος σταμάτησε το ματς στους 15 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 35-45, 48-64, 66-74

ΙΩΝΙΚΟΣ (Λίβανος): Αρσενόπουλος 1 (4 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 19 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη), Μάντζαρης (4 ασίστ), Χόκινς 11 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λέισι 7 (2/6 τρίποντα), Κάπελαν 11 (2), Μπέμπης, Καστίγιο 6, Σίμονς 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παρκς 4 (6 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 12, Μουράτος 2, Σίμπσον 7 (1), Χογκ 4, Κουλμπόκα 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κόντιτ 9 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Γκίκας 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τόμασον 16 (6/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Τανούλης 2.

Ιωνικός: Εκτός με Παναθηναϊκό (28/01)
Προμηθέας: Εντός με Κολοσσό Ρόδου (28/01)