Πέρασε από τη Νίκαια ο Άρης (video)

Οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο ψύχραιμοι στο έξτρα πεντάλεπτο, επικράτησαν του Ιωνικού με 97-90 και πανηγύρισαν την έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Σπουδαία νίκη κόντρα στον Ιωνικό, πανηγύρισε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε με 97-90, φτάνοντας έτσι τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Βασίλης Τολιόπουλος με 26 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σταμάτησε στους 31.

Με καλό ρυθμό μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι, οι οποίοι από νωρίς πήραν διαφορά 7 πόντων, 13-6 με τον Λέισι να έχει 6 και τον Μαυροκεφαλίδη 4 πόντους. Η ομάδα του Κώστα Μέξα, διατήρησε τα ηνία και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 22-12, με τον Άρη να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί ν’ αντιδράσει.

Με τελείως διαφορετική εικόνα, μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης. Οι Θεσσαλονικείς, με τον Γκούντγουιν να μην έχει αντίπαλο μέσα στο παρκέ ηγούνταν στο σκοράρισμα και έτρεξαν ένα επιμέρους 10-0 για το 22-22. Έκτοτε, ανέλαβε δράση ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και ο Ιωνικός πήρε ξανά διαφορά 7 πόντων, 33-26 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Νότε να σημειώνει 7 πόντους σε 2,30′, ο Άρης ισοφάρισε σε 33-33. Ο Αμερικανός γκαρντ, συνέχισε να… εκτελεί τους γηπεδούχους και με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα τους Θεσσαλονικείς με 39-35. Με τρίποντα των Νούνιεζ, Μαυροκεφαλίδη και Μάντζαρη, ο Ιωνικός έδειξε να… έχει πνοή και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 44-44 στο 26′. Έκτοτε, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. To δεκάλεπτο έκλεισε στο ισόπαλο 51-51.

Με δύο βολές του Σανόγκο και ένα drive του Tολιόπουλου, ο Άρης προηγήθηκε με 4, 55-51. Στην συνέχεια υπήρξαν αλλεπάλληλα τρίποντα, δύο του Χόκινς και ένα του Τολιόπουλου για το 58-57, 7,30′ για το τέλος του αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς, είχαν σαφέστατα το μομέντουμ και με τρίποντο του Μήτρου Λογνκ και ένα δίποντο του Τολιόπουλου πήραν “αέρα” 6 πόντων, 63-57.

Το τάιμ άουτ του Κώστα Μέξα, αφύπνισε τους παίκτες του, με τον Ιωνικό να τρέχει ένα 14-0 και να παίρνει προβάδισμα οκτώ πόντων, 71-63, 4 λεπτά για το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, με τρία τρίποντα κατάφεραν να μειώσουν στους 2, 78-76, 74” για το τέλος του αγώνα. Ο Νίκος Αρσενόπουλος ήταν ο μοιραίος του αγώνα, αφού μετά το λάθος του έκανε φάουλ στον Τολιόπουλο, που ήταν ψύχραιμος από την γραμμή της “φιλανθρωπίας” για το 79-79, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Άρης είχε την ψυχολογία με την μεγάλη ανατροπή που έκανε. Με την ψυχραιμία του Σανόγκο από τις βολές και το Νότε να είναι αρκετά “ζεστός” οι Θεσσαλονικείς πήραν διαφορά 5 πόντων, 86-81. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, ήταν εξαιρετική, ανέβασε την απόδοση της και έφτασε στη νίκη με 97-90.//

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79, 90-97 (παρ.)