Πείσμωσε, κέρδισε και η πρόκριση είναι στα… χέρια της

Η ΑΕΚ έβγαλε ενέργεια, αυταπάρνηση και θέληση στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε το παιχνίδι με την Ρέτζιο Εμίλια επικρατώντας με 68-59 και πλέον με νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Καρσίγιακα (εντός έδρας) προκρίνεται στους “32” του Basketball Champions League.

Την δεύτερη και σημαντικότερη νίκη της στο Basketball Champions League πήρε η ΑΕΚ, η οποία κάνοντας μυθικά πράγματα στο τελευταίο δεκάλεπτο (21-9), επικράτησε της Ρέτζιο Εμίλια με 68-59 στα Άνω Λιόσια. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κένι Γουίλιαμς με 15 πόντους και σημαντικά καλάθια.

Η Ρέτζιο Εμίλια μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με ευστοχία από τον Χόπκινς στις πρώτες επιθέσεις της, προηγήθηκε με 7-0 μέσα σε λιγότερο από 1.30′. H “Ένωση” με τρίποντο του Φρέιζερ και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μίτσελ, μείωσε για το 7-5. O ρυθμός μετά το εκρηκτικό δίλεπτο έπεσε, με τους Ιταλούς να διατηρούν το προβάδισμα, 15-7 στο 6′. H ομάδα του Ηλία Καντζούρη, με δύο βολές του Μάντσεν, μείωσε ξανά για το 18-13. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-13 με καλάθι του Ανίμ.

Η ΑΕΚ στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου έβαλε ταχύτητα στο παιχνίδι της και με πόντους του Φρέιζερ διαμόρφωσε το 22-18. Ωστόσο, η ιταλική ομάδα είχε και πάλι λύσεις και με τρίποντο του Ανίμ ανέβασε το προβάδισμα της στους 7, 25-18. Ο Ολισεβίτσιους έδωσε στην Ρέτζιο, το μεγαλύτερο προβάδισμα της, 31-20, 4,30′ για το τέλος του ημιχρόνου. Η “Ένωση” προσπαθούσε διαρκώς με αιχμή του δόρατος τον Φρέιζερ, αλλά η Ρέτζιο με καλύτερο μπάσκετ και επιλογές πήγε στα αποδυτήρια στο συν 10, 39-29.

H εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με την “Ένωση” να “κυνηγά” διαρκώς του Ιταλούς, που διατηρούσαν διψήφια διαφορά, 43-33 στο 24′. Με μία βολή του Μίτσελ και μία καλή άμυνα του Φλιώνη, που οδήγησε σε drive, η ΑΕΚ έριξε την διαφορά στους 7, 43-36. Ο Αλεξάντερ Μάντσεν μπήκε για τα καλά στην εξίσωση και με συνεχόμενους πόντους μείωσε μετά από αρκετή ώρα στους 5, 46-41. Η πίεση που ασκούσε η ΑΕΚ ήταν τρομερή και μαιτουσιώθηκε στο να βρεθί στο -2, 49-47 στο 29′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-47 για τους Ιταλούς.

H “Ένωση” πέρασε μπροστά στο σκορ, στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου με πόντους του Κόνιαρη και του Κένι Γουίλιαμς για το 51-50. Η ΑΕΚ έπαιζε φανταστικά και με 5 διαδοχικούς πόντους, προηγήθηκε με 6, 56-50, ξεσηκώνοντας το κοινό στα Άνω Λιόσια. H ιταλική ομάδα, “απάντησε” με τρίποντο του Βιτάλι για το 56-53. Οι “κίτρινοι” διατηρούσαν το προβάδισμα και με πόντους του Μίτσελ προηγήθηκαν με 8, 61-53. Το μυστικό της… επιτυχίας, ήταν πως η ΑΕΚ είχε δεχθεί μόλις 3 πόντους σε 7 λεπτά στο δεκάλεπτο. Με 5 πόντους του Μάιλς, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 13 πόντων, 66-53 (19-3 σερί) και κλείδωσαν τη νίκη (68-59).//

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59