Πάτησε… τετράδα με “βροχή” από τρίποντα (video)

Παρόλο που προηγήθηκε μέχρι και 26 πόντους διαφορά, ο ΠΑΟΚ έκανε τα… εύκολα δύσκολα και επικράτησε τελικά με 89-82  του Κολοσσού Ρόδου στην “Πυλαία”.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξωπραγματικός στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου και με 8/13 τρίποντα πήρε και διαφορά 25 πόντων. Τελικά, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 89-82 φτάνοντας τις 9 νίκες στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπεσε στο 8-7.

Με εξαιρετικό ρυθμό μπήκε στο παιχνίδι ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος με δύο τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου προηγήθηκε με 9-3 στο πρώτο δίλεπτο της συνάντησης. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τρεις πόντους του Ρένφρο και τρεις του Μαργαρίτη πήρε προβάδισμα 10-9 στο 4′. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” με τον Πόλι πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στο παιχνίδι, 18-12 στο 7′. Στην εξίσωση για τους γηπεδούχους μπήκαν και οι Ράιλι και Χαντς και οι “ασπρόμαυροι” έκαναν το 26-16 στο 9′ Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 29-16.

Ο ΠΑΟΚ, ήταν συγκλονιστικός από την περιφέρεια (8/13) και με τους Πόλι και Σάιμπερτ να συνεχίζουν να οργιάζουν η διαφορά πήγε στους 19, 35-16 στο 11′. Η διαφορά, αντί να μειώνεται αυαξανόταν, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να κάνει double score, 44-22 στο 15′. Δύο πόντοι του Κατσίβελη και δύο τρίποντα του Ντίξον, έκαναν το 44-30. Ο Γιαννόπουλος κρατούσε… κοντά τον Κολοσσό, αλλά οι “ασπρόμαυροι” κέρδιζαν τα φάουλ, ήταν εύστοχοι στις βολές για το 48-33 στο 19′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 52-33.

Με τρεις πόντους του Χατζηδάκη μπήκε ο Κολοσσός Ρόδου στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντασς στους 16, 52-36. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, απάντησε με διαδοχικά τρίποντα του Φράνκε και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 23, 62-39. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 26, 66-40, αλλά ο Κολοσσός με 8-1 σερί μείωσε στους 19, 67-48. Οι Ροδίτες, με τους Κόφι και Σμιθ, μείωσαν ακόμα παραπάνω, 67-52 με το τέλος της περιόδου.

To παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Κολοσσό να μειώνει στους 13, 70-57 με γκολ φάουλ του Κόφι. Ο Χαντς, έδωσε ξανά… αέρα στον ΠΑΟΚ, για να έρθει ο Ντίξον και με τρίποντο να κάνει το 74-60 στο 33′. Ο Γιανγκ με δύο τρίποντα μείωσε στους 8, 76-68 στο 34′ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο “Δικέφαλος” με ένα 4-0 επιμέρους, πήρε και πάλι μία ασφαλή διαφορά, 80-68. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν και με ένα γκολ-φάουλ του Κόφι και ένα τρίποντο του Γιανγκ έκαναν το 80-74, 2,30′ για το τέλος. O Κολοσσός έφτασε μέχρι και τους 4 πόντους, 86-82 αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση, γνωρίζοντας την ήττα με 89-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82

ΠΑΟΚ: Εκτός με Προμηθέα (04/03)
Κολοσσός Ρόδου: Εντός με Ολυμπιακό (04/03)