Πάτησε… γκάζι και “καθάρισε” την πρωτιά η Λιθουανία

Το Μαυροβούνιο προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους Λιθουανούς, ωστόσο όταν αυτοί σοβαρεύτηκαν αμυντικά έφθασαν εύκολα στη νίκη με 91-71 και πήραν την πρώτη θέση του ομίλου, με τον οποίο διασταυρώνεται η Ελλάδα σε περίπτωση πρόκρισης.

Μαυροβούνιο και Λιθουανία θα βρεθούν στο δρόμο της Εθνικής, αν κερδίσουμε τη Νέα Ζηλανδία (30/08, 15:40, ΕΡΤ 1), οπότε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης αυτής είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ο Δημήτρης Ιτούδης με τους συνεργάτες του βρέθηκαν στη “Mall of Asia Arena” για το απαραίτητο… σκάουτινγκ.

To παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά, με τις δύο ομάδες να έχουν πολύ καλό ρυθμό και να σκοράρουν με ευκολία. Αρκετά θετική ήταν η εκκίνηση του Μαυροβουνίου στην αναμέτρηση, που είχε συνεχώς το προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 27-26 με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Βαλκάνιους, με τη Λιθουανία να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση της αμυντικής της λειτουργίας και να αποδεικνύει πως είναι ανώτερη ομάδα από την αντίπαλό της. Τη διαφορά την έκανε το βάθος στον πάγκο του Κάζις Μακσβίτις, με το σκορ να πηγαίνει στο 48-38, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Παρόμοιο το σκηνικό και με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Οι δέκα πόντοι που δέχθηκαν οι Λιθουανοί στο τρίτο δεκάλεπτο, τους έφεραν αγκαλιά με τη νίκη από νωρίς, με τη περίοδο να κλείνει στο 66-50. Έτσι, το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού είχε μόνο διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι τυπικά φιλοξενούμενοι έδειξαν την απαραίτητη σοβαρότητα και διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους, φθάνοντας στο τελικό 91-71.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ρόκας Γιοκουμπάιτις (19π, 5ρ, 6ασ), Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (15π) και Γιόνας Βαλαντσιούνας (11π, 8ρ). Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Νίκολα Βούτσεβιτς (19π), Κέντρικ Πέρι (13π) και Μάρκο Σιμόνοβιτς (13π, 6ρ).

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 40-48, 50-66, 71-91