Πάτησε… γκάζι και πήρε τη νίκη με “100αρα” ο Προμηθέας

Οι Πατρινοί επικράτησαν με 100-79 του Κολοσσού Ρόδου, σε φιλικό που διεξήχθη στο “Δημήτριος Τόφαλος”. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στις πρώτες τρεις περιόδους, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι και να το αποδεικνύουν στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Προμηθέας, δύο εβδομάδες πριν την έναρξη της Basket League, έδειξε ότι είναι πιο έτοιμος από τον Κολοσσό. Αν και για τρία δεκάλεπτα οι Ροδίτες δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να “απομακρυνθούν”, η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους Πατρινούς (32-17 επί μέρους σκορ).

Οι δύο ομάδες, μέχρι το 6′, ήταν κοντά στο σκορ, με τον Προμηθέα να έχει ένα ισχνό προβάδισμα (14-12). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και… διαφορά, με το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου να είναι 26-17. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός πίεσε και μείωσε τη διαφορά στον πόντο (30-29, 15′). Οι δύο ομάδες… βάδιζαν μαζί στο σκορ, ωστόσο ο Προμηθέας με δύο εύστοχα τρίποντα στο τέλος, διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (45-38).

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν με το… πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο μέρος, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (51-40, 22′). Οι Ροδίτες αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στους έξι πόντους, με τον πίνακα του σκορ να γράφει 68-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν άφησαν περιθώριο στον Κολοσσό, με τη διαφορά στο 37′ να φτάνει τους 21 πόντους (88-67). Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε νικητή τον Προμηθέα, με σκορ 100-79.

Προμηθέας Πατρών (Μάκης Γιατράς): Μουράτος 2, Γιανγκ 13, Χέλεμς 16, Τσαϊρέλης 2, Κοντίτ 15, Γκίκας 14, Κάουαν 14, Σίμπσον 4, Κουλμπόκα 13, Τανούλης 2, Κακλαμανάκης 5, Πλώτας.

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κατσίβελης 7, Σταρκς 18, Γιαννόπουλος 11, Χρυσικόπουλος 18, Οσμπορν 10, Στεφάνοβιτς, Χατζηδάκης 12.