Παραμένει «ζωντανός» ο Ηρακλής

Οι «κυανόλευκοι» επιβλήθηκαν άνετα του Λαυρίου με 83-67 και εξακολουθούν να ελπίζουν στη «σωτηρία».

Ο Ηρακλής παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος και με θέληση, επιστρέφοντας άνετα στα θετικά αποτελέσματα, επί του Λαυρίου στο Ιβανώφειο στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Μπάσκετ Λιγκ.

Με αυτή τη νίκη, οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν στο 6-16, κάνοντας μεγάλο «άλμα» για παραμονή στην κατηγορία, ενώ από την άλλη μεριά το Λαύριο υποχώρησε στο 8-15 και δεν έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, όπως αυτή που είχε με τον Προμηθέα.

Ο «γηραιός» κυριάρχησε στην κατηγορία των ριμπάουντ, των ασίστ και έδειξε τρομερή διάθεση στην αμυντική του λειτουργία, χωρίς να αφήνει ιδιαίτερα περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

O αγώνας

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τους τον Μπράντον Γκάρετ, αλλά και τον Δημήτρη Σταμάτη, απέκτησαν γρήγορα προβάδισμα «ασφαλείας». Το Λαύριο δεν είχε απαντήσεις σε καμία από τις δυο πλευρές του γηπέδου και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 26-11 υπέρ του «γηραιού».

Δύο τρίποντα του Φίλιου στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, έδωσαν «αέρα» 20 πόντων (32-11) στους «κυανόλευκους». Το Λαύριο αντέδρασε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και κατάφερε να μειώσει αισθητά με πρωτεργάτη του τον Ρασάν Βον. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Κώστας Μέξα να έχουν προβάδισμα 9 πόντων (41-32).

Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Βον στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά στους 6 πόντους (41-35), ωστόσο ο Ηρακλής είχε και πάλι τις λύσεις. Σύντομα απέκτησαν πάλι διψήφια διαφορά υπέρ τους. Παρά την πίεση του Λαυρίου, το επιθετικό «κρεσέντο» των Γκάρετ και Χένρι συνεχίστηκε, με τους γηπεδούχους να αποκτούν διαφορά 22 πόντων (73-51) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Τα τελευταία αγωνιστικά λεπτά έμοιαζαν συνοπτική διαδικασία για τους Θεσσαλονικείς, καθώς είχαν σταθερά το προβάδισμα υπέρ τους. Ο κορυφαίος παίκτης των φιλοξενούμενων, Ρασάν Βον ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για να μειώσει σε 83-67, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης υπέρ των γηπεδούχων, που πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη στη «μάχη» που δίνουν για παραμονή στην Μπάσκετ Λιγκ.

Ο MVP

Ο Μάικλ Χένρι ήταν αυτός που ξεχώρισε σήμερα για τον Ηρακλή, καθώς ο Αμερικανός σταμάτησε στους 31 πόντους μετρώντας 7/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 11/12 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν και ο Μπράντον Γκάρετ, ο οποίος τελείωσε το ματς στους 21 πόντους και τα 8 ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Πουρσανίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-11, 41-32, 73-51, 83-67

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 7(2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Χένρι 31(7/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Γκάρετ 21(9/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Φίλλιος 11(3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Έιμπραμς 7(0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαριτόπουλος, Πετανίδης, Ντολεζάι 6(1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαδάκης (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ)

ΛΑΥΡΙΟ (Καμπερίδης): Βον 22 (0/5 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σάβατζ 2, Μουράτος 14(4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Γουίλιαμς 5(1), Κακλαμανάκης 8(4 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 6(2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Αμίνου 8(4/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Πιλάβιος, Φιλοξενίδης 2, Περσίδης(4 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος.