Παραμένει σε τροχιά οκτάδας η Γιούτα

Με μπροστάρη τον Μπίσλεϊ και άλλους τέσσερις αθλητές με διψήφιο αριθμό πόντων, οι Τζαζ επικράτησαν με 120-112 των Ουάσιγκτον Γουίζαρντς και παρέμειναν στην όγδοη θέση της δυτικής περιφέρειας.

Οι Γιούτα Τζαζ κέρδισαν με 120-112 τους Ουάσιγκτον Γουίζαρντς, με τον Μαλίκ Μπίσλεϊ να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και τους Κλάρκσον και Μαρκάνεν να τον ακολουθούν. Οι γηπεδούχοι τα… χρειάστηκαν στο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 39 πόντους, όμως στο δεύτερο κομμάτι κατάφεραν να σφίξουν την άμυνά τους και να πάρουν τη σημαντική νίκη.

Με σκορ εκατέρωθεν ξεκίνησε το πρώτο δωδεκάλεπτο, όμως γρήγορα οι Γουίζαρντς πήραν ένα προβάδισμα 7 πόντων, τρέχοντας επιμέρους σερί 11-0 (12-19 στο 8′). Οι Τζαζ έβγαλαν αντίδραση, βρήκαν σκορ και από τον πάγκο και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με τρεις πόντους (30-27). Το δεύτερο δωδεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους και με τους Μπιλ και Κίσπερτ να κάνουν εκπληκτικό παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 39 πόντους, που τους έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων στο ημίχρονο (60-66).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Τζαζ αντέδρασαν καλύτερα στην άμυνα. Περιόρισαν τους διαδρόμους σε Γκάφορντ και Κίσπερτ, με αποτέλεσμα οι Γουίζαρντς να αναζητούν σκορ από την περιφέρεια και μόνο από τους Κούζμα και Μπιλ. Ένα επιμέρους σκορ 15-8 στην αρχή της τρίτης περιόδου, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και σήμανε την αντεπίθεση, η οποία ολοκληρώθηκε στο τελευταίο κομμάτι (93-90). Το τελευταίο δωδεκάλεπτο άρχισε με 8-0 σερί της Γιούτα, που έστειλε τη διαφορά στο +11, με τους γηπεδούχους να τη διατηρούν στις παρυφές των 10 πόντων μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μαλίκ Μπίσλεϊ, που πέτυχε 25 πόντους, με τον Κλάρκσον να προσθέτει 23 και τον Μαρκάνεν 21. Για τους ηττημένους, ο Μπράντλεϊ Μπιλ έκανε τρομερό παιχνίδι με 30 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Κούζμα να τον ακολουθεί με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-27, 60-66, 93-90, 120-112.//