Παρά(σ)ταση νίκης για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός παρά τη… νωθρή εικόνα που είχε για τρία δεκάλεπτα, έκανε την ανατροπή και κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα στο κατάμεστο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, επικρατώντας με 88-78 στην παράταση για την πρεμιέρα της φετινής Euroleague. Αξίζει να σημειωθεί πως οι “ερυθρόλευκοι” έτρεξαν ένα 14-4 επιμέρους σκορ στον “έξτρα χρόνο”, φτάνοντας στο “ροζ φύλλο αγώνα”.

Mετά από τη “βαριά” ήττα που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός από τον Ολυμπιακό στον τελικό του Σούπερ Καπ στη Ρόδο, οι “πράσινοι” έβγαλαν αντίδραση για την πρεμιέρα της Euroleague, στέλνοντας το ματς στην παράταση, εκεί όμως που… μίλησε η ποιότητα και η συνοχή της ομάδας του κόουτς Μπαρτζώκα, η οποία επιβλήθηκε με 88-78, “τρέχοντας” ένα 14-4 επιμέρους σκορ.

Κορυφαίος για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Άλεκ Πίτερς, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν οι Αϊζέια Κέιναν, Νίκολα Μιλουτίνοφ και Τόμας Γουόκαπ. Στον αντίποδα, διακρίθηκε ο αρχηγός του “τριφυλλιού”, Κώστας Σλούκας, ενώ στο πλευρό του με αξιώσεις είχε τους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Μάριους Γκριγκόνις.

Κομβικός ο Μιλουτίνοφ στην παράταση, που πρωταγωνίστησε για τους “ερυθρόλευκους”. (INTIME Sports)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τρίποντο του Γουόκαπ από τη γωνία, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με μία ενέργεια του Γκραντ. Οι “πράσινοι” στα πρώτα λεπτά βρήκαν λύσεις έξω από τα 6,75 μέτρα από τους Βιλντόσα, Γκριγκόνις και Μπαλτσερόφσκι, με τους “ερυθρόλευκους” να απαντούν με προσπάθειες των Κέιναν, Πίτερς και Γουόκαπ για το ισχνό προβάδισμα με 16-15 (7′) μετά από το πρώτο τάιμ άουτ του ντέρμπι. Ο Μιλουτίνοφ κατάφερε να δώσει “αέρα” 4 πόντων με “καλάθι και φάουλ” στους Πειραιώτες (17-21, 9′), όμως το “τριφύλλι” απάντησε με… το ίδιο νόμισμα δια χειρός Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με… βραχεία κεφαλή (22-23).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν ξανά τα “ηνία” στο προβάδισμα μετά από δυο εύστοχες βολές του Σλούκα. Το δεύτερο φάουλ του Μιλουτίνοφ στην εκκίνηση του δεκαλέπτου, έφεραν τον Σίκμα στο παρκέ, ο οποίος κατάφερε να δώσει μερικές λύσεις στους “ερυθρόλευκους” μαζί με τον Γκος στη δημιουργία (27-28, 13′). Οι ενέργειες των Λεσόρ και Σλούκα, έφεραν τη διαφορά στο +6 (35-29, 15′) με τον αρχηγό των “πρασίνων” να… φθείρει με φάουλ την “ερυθρόλευκη” περιφέρεια. Τα τρίποντα του Σλούκα και η βολή του Μαντζούκα έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (41-31, 18′) για το σύνολο του Εργκίν Αταμάν. Το τρίποντο του Κέιναν ήταν αυτό που μείωσε για την ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα σε 43-36, που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους.

Σλούκας και Γουόκαπ ήταν οι κορυφαίοι του πρώτου ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό αντίστοιχα. (EUROKINISSI)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις ομάδες να είναι λίγο… άστοχες στην αρχή του, με τον Ερνανγκόμεθ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και τον Παπανικολάου να απαντάει άμεσα. Ο Ολυμπιακός ανέβασε “στροφές” και βρίσκοντας λύσεις από τους Μιλουτίνοφ και Γουόκαπ, έφερε το ματς ξανά στους 4 πόντους (48-44, 24′), όμως ο Γκριγκόνις είχε… έτοιμη απάντηση με τρίποντο για τους “πράσινους”. Tα τρίποντο του Κέιναν έφεραν τη διαφορά στο ελάχιστο (53-52, 28′), όμως η καλή άμυνα του “τριφυλλιού” και οι ενέργειες των Λεσόρ και Βιλντόσα, έφεραν τη διαφορά ξανά στο +7 (59-52, 29′), που ήταν και το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν ιδανικά την τέταρτη και τελευταία περίοδο, “τρέχοντας” ένα σύντομο 11-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Πίτερς, Μιλουτίνοφ και Γκος, περνώντας ξανά μπορστά στο σκορ με 63-59 (34′). Μία ενέργεια του Γκριγκόνις και ένα τρίποντο του Σλούκα όμως έβαλαν… φωτιά ξανά στο ματς, βάζοντας μπροστά τον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά σε θέση “ισχύος”, με τον Λεσόρ να καρφώνει εμφατικά και τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ (66-63, 36′). Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια στην άμυνα των “πρασίνων” και με τρίποντα από τους Γουόκαπ και Γκος, πήραν τα “ηνία” στο σκορ με 69-66 (37′), αλλά η απάντηση του Παναθηναϊκού με τον Γκριγκόνις ήταν άμεση. Ο Λιθουανός σκόραρε σε δυο διαδοχικά σουτ τριών πόντων για το 72-69 (38′), αλλά ο Γουόκαπ είχε την απάντηση εκ νέου. Ο Πίτερς σε κομβικό σημείο βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα των γηπεδούχων και ισοφάρισε σε 74-74 (39′). Ο Γουόκαπ αστόχησε, όμως η κακή συνεννόηση των Γκριγκόνις και Λεσόρ, έφερε νέα κατοχή στους “ερυθρόλευκους”. Ο γκαρντ των Πειραιωτών αστόχησε σε ατομική ενέργεια, ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως το σουτ του Σλούκα ήταν άστοχο και έτσι οι δυο “αιώνιοι” οδηγήθηκαν στην παράταση.

Η αντίδραση του Σλούκα στο χαμένο τελευταίο σουτ του αγώνα. (ΕUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ίδιο αποτελεσματικά και δυναμικά στον “έξτρα χρόνο” και με πρωτεργάτες του την άμυνα, τον Κέιναν, τον Γκος και τον Μιλουτίνοφ, “έτρεξε” ένα 12-0 σερί… καθαρίζοντας επί της ουσίας την νίκη. Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 88-78 υπέρ των “ερυθρόλευκων” που μπήκαν με το “δεξί” στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.δ.), 78-88 (παρ.)