ΠΑΟΚ για… φίλημα, πήρε το πρώτο “ροζ” στο BCL

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” κατάφερε να επιβληθεί στο “PAOK Sports Arena” της Ντινάμο Σάσαρι με 88-68, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στους ομίλους του Basketball Champions League για τη φετινή σεζόν.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό BCL πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε της Ντινάμο Σάσαρι με 88-68, έχοντας ως κορυφαίους του τον Τζέιλεν Χαντς και τον Τζέιλεν Ράιλι. Για τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Τσινάνου Ονουάκου και ο Ουσμάνε Ντιοπ.

Οι “ασπρόμαυροι” άρχισαν πολύ “ζεστά” την αναμέτρηση και προηγήθηκαν σύντομα με 8-1 έχοντας ως πρωταγωνιστές τους τον Ρένφρο και τον Φράνκι. Η Σάσαρι ωστόσο “έκλεισε” λίγο τους διαδρόμους στον ΠΑΟΚ και με κύριο εκφραστή της τον Μπένζιους, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (12-12). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Θεσσαλονικείς να έχουν το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (18-14) μετά από τρίποντο του Τσιακμά.

Οι Ιταλοί έτρεξαν ένα σερί 7-0 (18-21) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με πρωτεργάτες τους τον Κρούσλιν, αλλά και τον Νίκολιτς. Σε εκείνο το σημείο, ο “Δικέφαλος του Βορρά” βρήκε λύσεις από τους Χαντς και Κέλι, παίρνοντας το προβάδισμα με αντίστοιχο σερί 7-0 (25-21, 13′). Η ομάδα του Πιέρο Μπούκι λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους απέκτησε προβάδισμα οκτώ πόντων (27-35, 17′). Λίγο πριν την ανάπαυλα μάλιστα οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά και σε… διψήφια νούμερα, με το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “PAOK Sports Arena” να ολοκληρώνεται στο 43-34.

Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη άρχισε δυναμικά την αναμέτρηση στο δεύτερο μέρος και με τρίποντο του Ράιλι, έφερε το ματς ξανά στους πέντε πόντους (45-40, 22′). Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο και με πρωτεργάτες τους τον Φράνκι και τον Ρένφρο, πήραν το προβάδισμα και το κράτησαν μέχρι τη λήξη της. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Θεσσαλονικείς να έχουν το ευρύ προβάδισμα των 9 πόντων (63-52) χάρη σε δυο βολές του Χαντς.

Ο ΠΑΟΚ αν και “κινδύνεψε” στην αρχή της τελευταίας περιόδου λόγω της δημιουργίας του Ρόμπινσον, κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεσή του με πρωταγωνιστές τον Κέλι και Ρένφρο, διατηρώντας το προβάδισμά του. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να πανηγυρίζει την πρώτη του φετινή νίκη στο BCL, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 88-68 υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη.

O MVP

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ στη σημερινή του νίκη ήταν ο Τζέιλεν Ράιλι, ο οποίος “σταμάτησε” στους 19 πόντους, ενώ είχε παράλληλα 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Τζέιλεν Χαντς, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-43, 63-52, 88-68.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Μάρκες, Γκράτσιν

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ντάρκο-Κέλι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φράνκε 13 (3/6 δίποντα, 7/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαντς 17 (3), Ρένφρο 12 (6/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σαλούστρος, Χρηστίδης, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 5 (1), Πόλι 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Ράιλι 19 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς 3 (1).

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Μπέντζιους 7 (1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζεντίλε, Κρούσλιν 9 (2/9 σουτ), Ονουάκου 13 (6/9 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ρόμπινσον 10 (5/8 δίποντα), Ντιοπ 15 (4/6 δίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκαντίνι, Τζόουνς 3, Νίκολιτς 11 (8/8 βολές).