«Πάλεψε» ο Άρης αλλά δεν απέφυγε την ήττα

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πίεσε όσο περισσότερο μπορούσε την Μπούργκ, προσπάθησε απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν μαχητική, αλλά με δεδομένες απουσίες στην περιφέρεια δεν μπόρεσε να είναι δημιουργική και να βρει στηρίγματα στους Τολιόπουλο και Γκάλινατ που προσπάθησαν, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 86-78.

Ήταν δεδομένα ματς με υψηλό βαθμό δυσκολίας και το εμπόδιο που είχε μπροστά του ο Άρης μεγάλο. Και αυτό αποδείχθηκε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν άμεσα τα ηνία του ματς.

Η Μπουργκ, προηγούνταν σταθερά και «έκλεισε» το α΄ 10 λεπτο προηγούμενη με 22-10.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα κοντά στην διψήφια διαφορά, με την ελληνική ομάδα να έχει μεγάλη δυσκολία στην επίθεση και να μην μπορεί να γίνει ανταγωνιστική.

Το τρίποντο του Τολιόπουλου έδωσε την δυνατότητα στον Άρη να μειώσει σε 30-24, αλλά και πάλι η Μπουργκ βρήκε τον ρυθμό της και έφτασε στο +10 (34-24).

INTIME

Η ομάδα του Καστρίτη όμως έκανε αυτό που ξέρει όσο λίγες ομάδες, να παλεύει. Δεν τα παράτησε ποτέ και δικαιώθηκε, καθώς κατάφερε να μειώσει σε 37-34 με τον Μπλούμπεργκς για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 39-34 για τους φιλοξενούμενους.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκάλινατ «πήρε» μπρος και με πέντε αναπάντητους πόντους ισοφάρισε το ματς σε 39-39.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 κάνοντας και πάλι την διαφορά.

Το τρίτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με την Μπουργκ να προηγείται με 59-51.

Ο Άρης δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να “παλεύει” παίρνοντας ώθηση από την άμυνά του. Οι “κιτρινόμαυροι” παρότι “κυνηγούσαν” συνέχεια στο σκορ, κατάφεραν να μειώσουν σε 63-60, περίπου 6 λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού. όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις. “Έχτισαν” μια διαφορά σταθερά πάνω από τους 5 πόντους και τελικά έφτασαν στη νίκη με 76-86, απέναντι στον Άρη που και πάλι έκανε κατάθεση ψυχής.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 34-39, 59-51, 76-86.

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 17(3), Κατσίβελης, Σταρκ 4(1), Σανογκό 4, Μπλούμπεργκς 7(1), Περσίδης, Ντε Σόουζα 6, Χάρελ 5(1), Μπάνγκστον 5, Γκάλινατ 20(2).

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Φοτού): Λιούις 2, Μπράουν 3(1), Σαλάς 6, Ρισασέ 20(4), Μάσα 9, Μόργκαν 7, Ρόουλαντ 7(1), Μάικ 7(1), Κόκιλα 7, Ζουλιέν 8(2).