Πάλεψε, αλλά “λύγισε” στη Μάλαγα

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε, ωστόσο δεν κατάφερε να επιβληθεί στην Ισπανία επί της Ουνικάχα και γνώρισε την ήττα με 77-63, ενώ παράλληλα έχασε και τον Ντάρκο-Κέλι, ο οποίος είχε έναν φρικτό τραυματισμό στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Η Μάλαγα άρχισε δυναμικά την αναμέτρηση και σύντομα προηγήθηκε με 10-3 στα πρώτα πέντε αγωνιστικά λεπτά έχοντας ως πρωταγωνιστές της τον Τάιλερ Καλινόσκι και τον Κέντρικ Πέρι. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με κύριους εκφραστές του τον Ράιλι και τον Φράνκε, κατάφερε να “προσπεράσει” στο σκορ με 14-13. Μάλιστα, νωρίτερα, οι Θεσσαλονικείς έχασαν και τον Ντάρκο-Κέλι, ο οποίος είχε έναν “φρικτό” τραυματισμό. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” δεν κατάφερε όμως να βρει πολλές λύσεις στην επίθεσή του και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +3 για τους Ισπανούς (19-16).

Οι γηπεδούχοι άρχισαν ξανά “ζεστοί” στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, παίρνοντας πόντους πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων κυρίως από τον Ντίαθ, αλλά και από τον Μπριθουέλα μέσα από τη ρακέτα τους. Ένα τρίποντο του Κάρτερ, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 9 πόντους (30-21, 15′), αλλά το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη έβγαλε ξανά αντίδραση. Ο Τάιλερ Πόλλεϊ με μια ατομική ενέργεια, αλλά και ο Χαντς με πέντε διαδοχικούς πόντους, έφερε τον “Δικέφαλο του Βορρά” ξανά κοντά στο σκορ, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται στο 36-32 για την ομάδα του Ιμπόν Ναβάρο.

Με τον Κέντρικ Πέρι να δημιουργεί και τον Ντάριο Μπριθουέλα να εκτελεί, η Μάλαγα άρχισε πιο δυναμικά και στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα 9 πόντων (45-36, 23′). Οι φιλοξενούμενοι όμως συνέχισαν να μένουν κοντά στο σκορ έχοντας αυτή τη φορά τον Φράνκε σε μια πληθωρική εμφάνιση. Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία του “Δικέφαλου του Βορρά” δεν άφησε σε κανένα σημείο τους Ισπανούς να ξεφύγουν στο σκορ και μάλιστα, κατάφερε να πλησιάσει ξανά στους 3 πόντους (57-54) για την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Παρά την προσπάθεια των παικτών του ΠΑΟΚ, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, η Μάλαγα βρήκε λύσεις με ένα τρίποντο του Τάιλερ Καλινόσκι αρχικά και εν συνεχεία με τις βολές των Οσετκόφσκι και Ντίαθ (63-56, 35′). Η άμυνα των γηπεδούχων, “εγκλόβισε” τους Θεσσαλονικείς και έτσι η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο. Λίγο πριν το τέλος, οι Ισπανοί “κλείδωσαν” τη νίκη, φτάνοντας τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (71-61, 39′). Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 77-63 υπέρ της Μάλαγα, η οποία έκανε το 3Χ3 στον όμιλό της.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-32, 57-54, 77-63

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λίστσκα, Βούλιτς, Ρούτεσιτς

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Τζέντοβιτς 2, Καλινόσκι 2 (1/7 σουτ), Λίμα 6 (5 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 6 (6 ριμπάουντ), Πέρι 10 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαρέιρο, Μπριθουέλα 27 (7/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές σε 19:26), Κάρτερ 5 (1), Ντίαθ 9 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Έτζιμ, Κράβις 8 (4/4 δίποντα), Τόμας 2.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 19 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/9 βολές), Χαντς 11 (2), Πόλι 12 (1), Ρένφρο 4, Τσιακμάς, Χρηστίδης, Ντάρκο-Κέλι, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 4, Ράιλι 12 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαλούστρος 2.