Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική

Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα από τη Σερβία με 77-63 στη δεύτερη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 που φιλοξενείται στη Σμύρνη. Τη Δευτέρα (1/8) αντιμετωπίζει στον τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων τη Σλοβενία στις 16:00.

Το ελληνικό συγκρότημα άρχισε καλά τον αγώνα και με δύο τρίποντα του Καλατζή προηγήθηκε με 13-7 στα πρώτα πεντέμισι λεπτά. Η Σερβία, ωστόσο, απάντησε με καταιγισμό μακρινών σουτ και με ένα επί μέρους 14-3 ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +5 (16-21).

Η Εθνική Εφήβων αντέδρασε σωστά και σε ένα εξαιρετικό τρίλεπτο πέτυχε οκτώ αναπάντητους πόντους ανακτώντας το προβάδισμα με κάρφωμα του Σαμοντούροβ (24-23). Οι αντίπαλοι όμως βρήκαν και πάλι λύσεις πίσω από τα 6,75μ. και έκλεισαν το ημίχρονο στο +7, 31-38, έχοντας 8/20 τρίποντα.

Η Σερβία με διαδοχικούς πόντους του Τζόκοβιτς ξέφυγε με εννιά, 35-44, στα πρώτα δυόμισι λεπτά της τρίτης περιόδου. Με ένα τρίποντο κι ένα γκολ-φάουλ του Σαμοντούροβ η ελληνική ομάδα ψαλίδισε μέσα σε τρία λεπτά τη διαφορά στο καλάθι (47-49), ωστόσο έμεινε χωρίς πόντο στα τελευταία 4:20 του δεκαλέπτου με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -8 (47-55).

Η διαφορά, με δύο ακόμη τρίποντα αλλά και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Τζόκοβιτς, έφτασε στο +17 για τη Σερβία με 7:07 να απομένουν για το τέλος. Η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει στον εναπομείναντα χρόνο και απλώς ψαλίδισε τη διαφορά γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 16-21, 31-38, 47-55, 63-77

Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 2 (5 ριμπ.), Κορκόντζελος 9 (3 ασίστ), Λαγός 8 (4 ριμπ., 3 κλεψ.), Πλώτας 3, Σπρίντζιος 6 (4 ριμπ.), Μπιλάλης 5 (6 ασίστ, 3 ριμπ.), Καλατζής 12 (3/5 τριπ.), Καλλιοντζής 2, Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 12 (5 ριμπ.), Ζούγρης 4 (5 ριμπ.), Δήμου.

Διαιτητές: Καστίγιο (Ισπανία), Μπακί (Τουρκία), ΜακΝτόναλντ (Μ. Βρετανία)